İlginizi Çekebilir
5d04a0b15bb11c4888d3f79e5d302b23
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 2022’de dünyayı sallayacak 5 trend: Önümüzdeki yıl için tahminler

2022’de dünyayı sallayacak 5 trend: Önümüzdeki yıl için tahminler

2022de dünyayı sallayacak 5 trend

2021’deki önemli olaylar gezegeni sarsmadan önce bile, kültür, toplum ve teknolojinin tektonik plakaları zaten dünyayı değiştiriyor ve yeniden şekillendiriyordu. Pandemi bu değişiklikleri aldı ve hızlandırdı, şiddetlendirdi ve bazı durumlarda onları kaosa sürükledi.

2022’ye hızla girerken, geriye bir soru kalıyor: Sırada nereye gidiyoruz?

eknoloji, sağlık, para, ulaşım, ev ve aile hayatında tek bir gerçeğe güvenebiliriz: her şey hızla değişiyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi, Webbilim sürekli gelişen dünyanın nabzını tutuyor ve Webbilim’in: Önümüzdeki Yıl hikayelerinin bu dalgalı sularda gezinmenize yardımcı olacağından eminiz.

Gelecekte bizleri neler bekliyor? Pandemi süreci, web 3.0, hibrit teknoloji ve bir çok farklı teknolojiler, özellikle 2022’yi şekillendirecek beş temayı ele alacağız:

1. Pandemi ve sağlığın geleceği

COVID-19 dünyayı büyük ölçüde şaşırttı. Ne zaman Dünya Sağlık Örgütü 11 Mart 2020 tarihinde salgını ilan azımız bu kapatmalar, sosyal mesafe ve aksamalar iki yıl yol açacağını şüpheli. 2021’in ortalarında işler normalleşiyor gibi görünüyordu, ancak daha sonra Delta varyantı – ve daha sonra Omicron varyantı – yenilenen kapatmalara dokundu.

2022, COVID-19’un pandemiden endemik hale geçiş yılı olacak mı? Hepimizin umduğu bu elbette, ama 2019’a geri dönüş yok. Örneğin, dünyanın daha fazlasının Asya’nın liderliğini takip etmesini bekleyin, burada insanlar hasta olsalar bile (nezaketten dolayı) yıllardır halka açık yerlerde maske takıyorlar. çevrelerindeki insanlara) veya bağışıklığı baskılanmış.

Ve sağlık hizmetleri asla pandemi sonrası aynı olmayacak. Artık çok daha fazla insan sağlık ziyaretleri için video görüşmelerini kullanmaya maruz kaldığından, telesağlığın yaygınlaşmasını bekleyin. Ve COVID-19 aşısı, aşıların (ve potansiyel olarak diğer tedavilerin) oluşturulma şeklini sonsuza kadar değiştirecek. Aşıların geliştirilmesinin on yıl sürmesi alışılmadık bir durum değil, ancak bunlar, genetik ve mRNA teknolojisi kullanılarak 10 ayda oluşturuldu . Bu, yüzyılın en önemli tıbbi buluşlarından biri olabilir.

2. Hibrit Teknolojiler

İş ve okul, pandemi sırasında hayatın belki de en fazla aksayan yönleriydi. Okullar büyük ölçüde yüz yüze geri dönse de, iş çok daha yavaş bir süreç olmuştur. Birçok çalışan, uzaktan çalışmanın iş/yaşam dengesini tercih etmeye karar verdi ve birçoğu daha fazla alana ve temiz havaya sahip olmak için ailelerine daha yakın olmak veya şehir merkezlerinden uzaklaşmak için göç etti.

Bu arada, birçok işveren, uzaktan çalışmanın üretkenlik kazanımlarına ve önemli maliyet tasarrufları için ticari gayrimenkul varlıklarını küçültme becerisine aşık oldu.

2022’de ivme kazanmaya devam etmesi muhtemel en şaşırtıcı eğilim Büyük İstifa. Daha fazla insan işini bırakıyor ve yaşamlarına her zamankinden daha fazla öncelik veriyor – CNET’ten Farnoosh Torabi’nin tavsiyesi bile var . Aralık ayında ABD Çalışma Bakanlığı , işini bırakan insan sayısının rekor düzeyde olduğunu bildirdi . Son iki yıldır pandemi kadar sarsıcı bir şeyi nasıl atlatabiliriz ve onun tarafından değiştirilmeyiz? Büyük İstifa, bu değişikliklerin kendilerini nasıl gösterdiğinin sadece bir örneğidir.

3. Kripto, enflasyon ve mali durumunuz için sırada ne var?

Para ve kişisel finans da tektonik değişimlerin ortasında kalıyor. 2021’deki göz kamaştırıcı rakamların ardından 2022’de emlak ve otomobil enflasyonu yakından izlenecek. Borsadaki boğa koşusu, faiz oranlarının bu kadar düşük seviyelerde kalmasıyla devam edecek gibi görünüyor, ancak oynak dalgalanmaları daha belirgin hale geliyor. Teknoloji ve diğer büyüme stoklarının tükenip tükenmediği veya başka bir koşuya hazırlanıp hazırlanmadığı konusunda büyük bir soru var.

Büyümeden bahsetmişken, kripto para birimleri yeni rekorlar kırıyor ve daha fazla ilgi çekiyor. Kripto borsası uygulaması Coinbase, 2021 boyunca Apple’ın App Store’unda birkaç kez en çok indirilen uygulama olmak için TikTok ve YouTube’u geçti. Bazıları dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin’i enflasyona karşı bir önlem olarak görüyor . Politikacılar, sporcular ve diğerleri 2021’de maaşlarını Bitcoin ile almaya başladılar. 2022’de işvereniniz size bu seçeneği sunacak mı göreceğiz.

4. Uzay, seyahat ve Web 3.0

2022’nin en dramatik gelişmelerinden biri yeni uzay yarışı. Çin ve Rusya, gelecekteki bir ay üssünde (2030’da) ve bir asteroide bir robot indirmede (2024’te) işbirliği yapıyor. NASA , geride bırakılmaması gereken, gelecekteki bir Ay görevi için gelecek 10 astronotunu Aralık ayında duyurdu .

Özel uzay şirketleri SpaceX , Blue Origin ve Virgin Galactic 2021’de sivilleri uzaya gönderdi ve hepsi uzay turizminin geleceği vaadiyle dalga geçiyor. 2022’de hedefleri daha da büyüyecek. Bu, SpaceX’in Starship yeniden kullanılabilir roketini ve uzay aracını ilk görevleri için uçuşa geçirmeyi planladığı yıl olacak . Starship hakkında konuşan SpaceX CEO’su Elon Musk , “Bu, yörüngeye erişimde büyük bir devrim. Hiçbir zaman tamamen yeniden kullanılabilir, yörünge fırlatma aracı olmadı. Bu, uzay teknolojisinin kutsal kâsesidir. Gerekli olan temel atılımdır. insanlığın uzayda yolculuk eden bir uygarlık haline gelmesi için.”

Bu arada, SpaceX’in StarLink ve Blue Origin ile Amazon’un Project Kuiper’i 2022’de atmosfere binlerce düşük yörüngeli uydu fırlatacak. Gezegenin her köşesine makul bir fiyata hızlı, güvenilir geniş bant internet getirme misyonları memnuniyetle karşılanan bir gelişme. Ancak yan etki, gökbilimcilerin teleskoplarını bozabilecek , uzay aracıyla çarpışabilecek ve büyük miktarda uzay çöpü yaratabilecek tonlarca uzay enkazı . Görünüşe göre Wall-E filmini hiç izlememişler .

5. Elektrikli Araçlar

Elektrikli araçlar veya EV’ler, Eylül ayında Avrupa’da en çok satan araç olan Tesla Model 3 de dahil olmak üzere 2021’deki bir dizi atılımın ardından 2022’de devasa bir yıla hazırlanıyor . Fosil yakıt yakan araçlar için duvarda yazı var. ABD 2035 yılına gazla çalışan araçların alım durduracağız , UK 2030 yılında yapacağız ve daha geniş ülkelerin koalisyonu fosil yakıt araçlar biten için küresel tarih olarak 2040 belirledik .

Tesla CEO’su Musk, Tesla Model Y kompakt SUV’nin 2022’de gelir açısından dünya çapında en çok satan araç olacağını ve Ford F-150 pikap ve Toyota Corolla kompakt modelini geride bırakacağını tahmin etti . Ancak 2022’nin en büyük EV hikayesi muhtemelen kamyonlarda geçiş olacak, Chevy Silverado EV , Ford F-150 Lightning , Tesla Cybertruck ve Rivian R1T manşetlere hakim.

Tüketiciler ayrıca, insanların eski içten yanmalı motor teknolojisinden EV’lere geçiş yapması nedeniyle talebin düşmesi nedeniyle, bugün satın aldığınız gazla çalışan bir aracın yeniden satış değerinin önümüzdeki yıllarda keskin bir şekilde düşebileceğini unutmamalıdır.

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

COVID-19 pandemisi nihayet endemik hale gelse bile, gezegeni süpüren değişiklikler 2022’de yavaşlamayacak. Yukarıda bahsedilen beş büyük temanın ötesinde, CNET: Önümüzdeki Yıl serisi , başınıza gelecekleri anlamanıza yardımcı olacak çok çeşitli konuları kapsayacak.

2022’de hakkında çok şey duymayı beklemeniz gereken son bir konu ile sizi baş başa bırakacağız: metaverse. Elbette birçoğumuz Star Trek’ten sanal güvertenin bir versiyonuna geçmeyi çok isteriz ve pandemi sırasında çevrimiçi oyun patlamasını fark etmemek zor . Ancak, 2022 için metaverse beklentilerimizi düşük tutalım. Daha iyi sanal gerçeklik başlıkları ve gerçekten sürükleyici sanal dünyalardan oluşan bir ekosistem oluşturmak için çok çalışma yapılması gerekiyor. 2022’de metaverse birkaç cesaret verici bakış açısı yakalarsak, kendimizi oldukça mutlu saymalıyız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap