İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “2023 yılında 34 şirketin halka arzını tamamladık”

“2023 yılında 34 şirketin halka arzını tamamladık”

2023-yilinda-34-sirketin-halka-arzini-tamamladik-FBmgq4L8.jpg

Sermaye Piyasası Heyeti Lideri İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul’da sayıları 8 milyona dayanan yatırımcıları uyardı. Gönül, toplumsal medya dolandırıcılığının çağın en değerli sorunu olduğuna dikkat çekerek “Yatırımcılar, toplumsal medya mecralarında oluşturulan üyelik bazlı kümeler ve sohbet odalarına karşı dikkatli olmalı ve buralardan uzak durmalıdır. Tüyo ve duyum ismi altında menfaat elde etmek isteyenlere prestij etmemelidir” dedi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşan Gönül, hem arz hem de talep istikametinde borsaya teveccühün devam ettiğini aktaran Gönül, “Bugün gelinen noktada, sermaye piyasası araçlarına yatırım yapan yaklaşık 11 milyon yatırımcımız ve kişisel emeklilik sistemine yatırım yapan yaklaşık 14 milyon yatırımcımız bulunmaktadır. Birebir formda şirketlerimizin de borsamıza teveccühü arz tarafında devam etmekte. 2022 yılında 44 şirketimizin halka arzını tamamladıktan sonra bugüne kadar da 2023 yılında 34 şirketimizin halka arzını tamamladık. 2022 yılında yaklaşık 23 milyar TL, 2023 yılında da yaklaşık 47,2 milyar TL şirketlerimize borsamız yoluyla kaynak sağladık” diye konuştu.

Özel dal borçlanma araçları ile kira sertifikalarının sermaye piyasalarında finansman sağlayan öteki değerli iki öge olduğunu vurgulayan Gönül, “Bu araçlar, orta ve uzun vadeli finansman sağlamak için şirketlerimize banka kredilerine alternatif olarak süreç görmektedir. 2022 yılında 461,8 milyar TL, 2023 devrinde ise 508,9 milyar TL kaynak sağladı. Sermaye piyasamızın derinleşmesi için fon piyasalarımız da epeyce değerli bir yer tutmaktadır. Bu açından bu yılın eylül sonu prestijiyle 1.349 adet menkul değer yatırım fonu, 377 adet emeklilik yatırım fonu ve 21 adet borsa yatırım fonu olmak üzere toplam 1.747 adet fonumuz süreç görmektedir” tabirlerini kullandı.

“Tasarruf seviyesi 2 trilyon lira seviyesinde”

Gönül, 2023’ün Eylül sonu prestijiyle menkul değer ve emeklilik yatırım fonlarındaki tasarruf seviyesinin yaklaşık 2 trilyon TL düzeyinde gerçekleştiğini aktararak, birebir periyotta portföy idare şirketlerinin yönettiği toplam portföy büyüklüğünün de 2,66 trilyon TL’ye ulaştığını, teşebbüs sermayesi yatırım fonlarının sayısının 262’ye, fon toplam pahasının de 83,3 milyar TL’ye ulaştığını bildirdi.

SPK Lideri Gönül, SPK tarafından sermaye piyasasına kazandırılan kitle fonlaması hakkında da bilgi verdi.

Kitle fonlamasının, Türkiye’de katma kıymeti ve rekabet edebilirliği yüksek teknolojik eser ve hizmetlerin paylaşımında iş fikirleriyle teşebbüs şirketlerinin gereksinim duyduğu fonlara ulaşmasını sağladığını lisana getiren Gönül, şu anda 12 adet kitle fonlaması platformunun bulunduğunu, bu platformlar aracılığıyla toplam fonlanan pahanın 681,8 milyon TL olduğunu, hisseleri dağıtılan şirket sayısının 91’e, yatırımcı sayısının da 26 bin 610’a ulaştığını söyledi.

“Günümüzde finansal okuryazarlığı başka bir ehemmiyet taşıyor”

Sermaye piyasalarının süratli bir gelişme gösterdiği ve yatırımcı sayısının hayli arttığı günümüzde, finansal okuryazarlığın başka bir değer taşıdığını vurgulayan Gönül, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Finansal okuryazarlık seviyesinin artırılması için ilk-orta-lise ve üniversite öğrencilerine yönelik eğitim seminerleri, fotoğraf ve kompozisyon yarışları düzenliyoruz. Konut hanımları ve bayan teşebbüsçüler için de Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile bir protokol çalışması yapmaktayız. Finansal okuryazarlık ismine çok kıymetli bir projeyi de bu ay içinde hayata geçireceğiz. Heyetimiz liderliğinde Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu tarafından bireylerin finansal okuryazarlık düzeyinin artırılmasına yönelik Finansal Okuryazarlık Portalı’nın açılışını bu ay içerisinde yapacağız.

Piyasalarımızdaki nitel ve nicel gelişmeler, teknolojik gelişmelerin yakın takibi, İstanbul Finans Merkezi’nin bölgesel/küresel bir merkez olmaya ne kadar yakın olduğunu göstermektedir. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile yapılan bir iş birliğiyle İstanbul Finans Merkezi’nde ‘Sermaye Piyasası ve Finans Mesleksel Anadolu Lisesi’ kurmak üzere hareket içindeyiz. Böylelikle bölüme genç yaştan itibaren nitelikli insan kaynağı yetiştirmeyi ve istihdam etmeyi amaçlıyoruz. Bundan bağımsız olarak ‘İFM Finans Akademisi’ tüm paydaşlarla hayata geçirerek, üniversite mezunlarına ve kesim profesyonellerine eğitim ve sertifika programları yapmak üzere çalışmalarımız devam ediyor.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap