İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. AB altı Balkan ülkesine bilgi sirkülasyon fiyatını düşürüyor

AB altı Balkan ülkesine bilgi sirkülasyon fiyatını düşürüyor

ab-alti-balkan-ulkesine-bilgi-sirkulasyon-fiyatini-dusuruyor-9HCPRp9s.jpg

Bölgesel İşbirliği Kurulu (RCC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Komitesi ile neredeyse bir yıl süren ağır ortak çalışmanın akabinde Batı Balkanlar ve AB’nin telekomünikasyon operatörlerinin dolanım bildirgesi kapsamındaki beklentileri karşıladığı belirtildi.

Açıklamada, “Ekim ayından itibaren özel kampanya ve paketler çerçevesinde 1 GB bilgi sirkülasyon fiyat limitinin 18 euroyu aşmaması, AB ile Batı Balkanlar ortasındaki seyahat ve bağlantısı kıymetli ölçüde daha ekonomik hale getirecek” denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen RCC Genel Sekreteri Majlinda Bregu, “AB-Batı Balkanlar Deveran Bildirgesi’nin başarısı, zorluklarla karşı karşıyayken ülkeler ortasındaki irtibatı daha kolay ve daha düzgün hale getirme ve dönüştürme konusunda bölgesel işbirliğinin gücünün kanıtıdır” değerlendirmesini yaptı.

AB ile Batı Balkan ülkeleri ortasında bilgi sirkülasyon fiyatlarının 2026’da tekrar düşürülmesi ve 2028’e kadar da yurt içi fiyatlara yakın hale getirilmesi planlanıyor.

AB ile Arnavutluk, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Kosova, Karadağ ve Sırbistan’dan oluşan 6 Balkan ülkesinin önderleri, bilgi dolanım fiyatının kaldırılmasına yönelik sürecin başlamasının önünü açan “AB-Batı Balkanlar Deveran Bildirgesi”ni, Aralık 2022’de Arnavutluk’un başşehri Tiran’da düzenlenen AB-Batı Balkanlar Doruğu kapsamında imzalamıştı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap