1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. ABD otomotiv grevinde ‘geçici’ muahede

ABD otomotiv grevinde ‘geçici’ muahede

abd-otomotiv-grevinde-gecici-muahede-7YL4OpjU.jpg

ABD’de, Birleşik Otomotiv Çalışanları Sendikası (UAW) tarafından X toplumsal medya platformundaki hesabından yapılan açıklama ile kamyon üreticisi firma Mack Trucks’ın Pensilvanya, Florida ve Maryland eyaletlerindeki tesislerinde çalışan 4 bin sendika üyesi emekçinin kelam konusu mutabakattan faydalanacağı duyuruldu.

Mack Trucks Lideri Stephen Roy, yaptığı açıklamada, “Bu süreksiz muahedenin kuralları, Mack çalışanları ve aileleri için değerli ölçüde fiyat artışı ve birinci sınıf toplumsal yardımların devamını sağlayacaktır” dedi.

Roy, muahedenin Mack Trucks’ın pazarda başarılı bir formda rekabet etmesine imkan tanıyacağını da söyledi.

Diğer yandan, UAW Lideri Shawn Fain, ülkedeki otomotiv üreticisi binlerce emekçinin gittiği greve atıfta bulunarak, Ford ve General Motors’un kontrat görüşmelerinde “anlamlı ilerleme kaydetmeyi” reddetmeleri nedeniyle grevlerin bu noktaya geldiğini tabir etti.

Otomotiv çalışanlarının grevi

UAW’nin Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin emekçinin yeni mukavelesine yönelik görüşmelerinden mevcut mukavelenin bitiş tarihi olan 14 Eylül prestijiyle muahede çıkmaması sonrasında yaklaşık 13 bin emekçi greve gitme kararı almıştı.

Böylece 3 büyük araba üreticisini gaye alan ve “Ayağa Kalk” olarak isimlendirilen otomotiv personellerinin grevi, 15 Eylül’de başlamış ve sendikanın 88 yıllık tarihinde birinci sefer 3 araba fabrikasının emekçileri birlikte greve gitmişti.

Grev kararının akabinde sendika üyesi personeller, GM’nin Missouri’deki montaj fabrikasında, Michigan’daki Ford fabrikasında ve Ohio’daki Stellantis’in Jeep fabrikasında iş durdurmuştu.

UAW’nin, Ford Motor ve General Motors’da (GM) çalışan 7 bin üyesi daha 22 Eylül’de greve gitmişti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap