İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. ABD’de Beklenen Kripto Mevzuatı Kartları Yeniden Dağıtabilir

ABD’de Beklenen Kripto Mevzuatı Kartları Yeniden Dağıtabilir

abdde-beklenen-kripto-mevzuati-kartlari-yeniden-dagitabilir-PepzS8cE.jpg

ABD yasama organları, hedeflenen kripto para mevzuatının kabul edilmesiyle kıymetli bir adım atabilir.

Avrupa Birliği’nin kripto para üniteleri için düzenleyici çerçevesi, ABD yasa koyucuları için bedelli bir model olma gayesiyle ilerliyor. Bununla birlikte mevzuatın ise bir güvenlik belirteci mi yardımcı program mı olacağı ise merak konusu.

ABD’nin Uzun Müddettir Üzerine Çalıştığı Kripto Mevzuatı Taşları Yerinden Oynatabilir

ABD’deki düzenleyicilerin üzerine çalıştığı kripto mevzuatının yayımlanması bölümde bir çok dengeyi değiştirebileceği ön görülüyor. Bununla birlikte, SEC‘in devam eden davalardaki tavrının da değişmesi bekleniyor.

Coinbase, SEC ile olan uğraşını bir yıldan fazla müddettir sürdürüyor. Bununla birlikte, ajansın net dijital varlık kuralları belirlemeye zorluyor. Şirket, Temmuz 2022’de sunduğu orjinal dilekçeye karşılık alamayınca, Nisan ayında ABD Üçüncü Daire Temyiz Mahkemesi’nde “makul olmayan bir gecikme” nedeniyle şikayette bulundu ve öteki bir dilekçe daha verdi. Coinbase’in bu son yazısı, ABD Ticaret Odası (USCC) üzere kıymetli sanayi takviyelerini içeren, ABD’deki kurumlar tarafından da dayanak gördü.

USCC, 9 Mayıs 2023 tarihli bir amicus curiae brifinginde duyuru ile ilgili şunları yazdı:

“Hangi dijital varlıkların federal yasa uyarınca ‘menkul kıymetler’ olarak kabul edileceğini kesin olarak kimse bilmiyor. Bu değerli bir sorudur zira kripto para kesimi 1 trilyon dolarlık bir bölüm haline gelmiş durumda ve USCC üyelerinin birçok ABD menkul değerler maddelerine tabi olan şirketlerdir.”

USCC, bu şirketlerin “düzenleme netliğine büyük bir ilgisi” olduğunu söz etti. Bununla birlikte, SEC, kendini dijital varlıkların baş düzenleyicisi olarak ilan etmişti.

Kripto Kurulu de Mayıs ayında bir amicus brifingi ile mevzuyu tartıştı ve SEC‘i, net kurallar ilan etmek yerine ferdi firmalara baskı yapmakla suçladı. Kripto Konseyi’ne nazaran, yaptırımlar yoluyla yapılan düzenleme, ajansın karar verme sürecine manalı iştiraki mahzurlar, piyasa iştirakçilerini adil bildirimden mahrum bırakır ve dijital varlık alanındaki inovasyonu ve yatırımları soğutacak nitelikte.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap