1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. ABD’nin elindeki F-35’lerin yalnızca yarısı savaşa hazır: “Bu kabul edilemez”

ABD’nin elindeki F-35’lerin yalnızca yarısı savaşa hazır: “Bu kabul edilemez”

abdnin-elindeki-f-35lerin-yalnizca-yarisi-savasa-hazir-bu-kabul-edilemez-6qKUa1rQ.jpg
ABD Hava Kuvvetleri filosundaki F-35 savaş uçaklarının sadece yarısı muharebe misyonlarını yerine getirmeye hazır. Bu açıklama program yöneticisi Korgeneral Michael Schmidt tarafından yapıldı. Bloomberg’in servis ettiği haber ABD’nin beşinci jenerasyon F-35 avcı uçaklarının harbe hazırlık konusunda geri kaldığını gösteriyor.

Schmidt, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi için hazırladığı raporda ABD’nin 540’tan fazla F-35 savaş uçağından oluşan filosundaki vazifeye hazır savaş uçak oranının Şubat ayı itibariyle yüzde 53.1 olduğunu tabir etti. Bu da belirlenen yüzde 65 maksadının epey altında.

Tüm misyonları icra edebilen F-35 oranı daha düşük

Program yöneticisi, muharebe ve şov uçuşları, eğitim ve testler dahil olmak üzere görevlerin sırf bir kısmını yerine getirmekten bahsettiğimizi vurguladı. Tecrübeli general ayrıyeten tüm vazifeleri yerine getirebilen uçak oranının yüzde 30 ile çok daha düşük bir düzeyde olduğunu söyledi.

Bu durumu kabul edilemez olarak nitelendiren Schmidt, hazırlık oranlarını yılda en az yüzde 10 arttırmayı planlıyor. General hazırladığı raporda rastgele bir nedenden bahsetmedi fakat daha evvel F-35’lerde sık sık motor arızası meydana geldiği ve yedek kesim sıkıntısı yaşandığı bildirilmişti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap