1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Apple Silicon rakibi Snapdragon X Seçkine tanıtıldı: İşte özellikleri

Apple Silicon rakibi Snapdragon X Seçkine tanıtıldı: İşte özellikleri

apple-silicon-rakibi-snapdragon-x-seckine-tanitildi-iste-ozellikleri-9gIyguyh.jpg
Qualcomm, 25 Ekim’de düzenlenen Snapdragon Summit etkinliğinde Snapdragon 8 Gen 3 işlemci dışında dizüstü bilgisayarlar için yeni ARM tabanlı yonga setini tanıttı. Qualcomm Snapdragon X Seçkine işlemcili PC’ler 2024 ortalarından itibaren çıkmaya başlayacak.

Qualcomm Snapdragon X Seçkine özellikleri

Snapdragon X Seçkine, 4nm üretim sürecinden geçen bir işlemci ve 12 yüksek performanslı Oryon çekirdek içeriyor. Tüm çekirdekler faal olduğunda 3.8GHz’e kadar çalışıyorlar fakat sadece bir yahut iki çekirdek güçlendirildiğinde 4.3GHz’e kadar çıkabiliyor. Qualcomm, yeni CPU’nun çok iş parçacıklı performansta rakip Intel 13. jenerasyon CPU’larla eşleştiğini, Apple’ın M2 çipine kıyasla da %50 daha süratli olduğunu söylüyor. Grafik tarafında, DirectX 12 API takviyesi ile 4.6 TFLOP bedelinde entegre Adreno GPU içeriyor. H.264, HEVC ve AV1 evrakları için 4K60 10-bit kodlama ve kod çözmeyi destekleyen Adreno görüntü sürece ünitesi mevcut.

Snapdragon X Seçkine, aygıtta çalışan 13 milyardan fazla parametreyi işleyebiliyor, saniyede 30 token üretebiliyor. Çip, PCIe Gen4 yahut UFS 4.0 depolamanın yanı sıra 136 GB/s’ye kadar bellek bant genişliği, 42MB toplam önbelleğe sahip LPDDR5x RAM’i destekliyor. İlişki tarafında, WiFi 7 ve Bluetooth 5.4 dayanağı sunan FastConnect 7800 sisteminin yanı sıra hücresel ilişki için 10 Gbps’e kadar indirme suratları sunan Snapdragon X65 5G modem içeriyor. Qualcomm Aqstic DAC sayesinde kayıptı ses oynatmayı destekliyor. 36MP’e kadar çift kamera, 4K HDR görüntü kaydı dayanağı sunan Qualcomm Spectra manzara sinyali işlemcisine sahip.

Snapdragon X Seçkine tabanlı aygıtların 2024 ortalarında satışa sunulması bekleniyor. Intel’in Meteor Lake (Core Ultra) çipleri, AMD’nin Phoenix çipleri (Ryzen Mobile 7000) ve Apple’ın M serisi çiplerine yeni rakip olarak çıkacak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap