Apple Tedarik Krizinden Kolayca Kurtulabilir! Ancak Diğerleri Beklemek Zorunda Olabilir

apple_imessage-164179848616x9.jpg

Reuters’in haberine göre üç ay önce arz sorunlarının tatil çeyreği gelirini azaltacağı konusunda uyaran iPhone üreticisi, Perşembe günü birinci sınıf telefonlarının satışlarıyla büyük ölçüde artan rekor sonuçlar açıkladı. Kalan bazı eksiklikler varsa, iyileşen bir durum görüyor.

TECHnalysis Research’ün baş analisti Bob O’Donnell, “Arz kısıtlamalı sorunların çoğu Apple için sona erdi, ancak diğer herkes için zorunlu değil” dedi.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc’den gofret imalat ekipmanı tedarikçisi Lam Research’e kadar şirketler, birkaç endüstriyi sakat bırakan tedarik zinciri sorunlarının bu yıl üretimi sınırlamaya devam edeceği konusunda bir kez daha uyardı.

Yarı iletken şirketler, büyük satın alma gücü, ürünlerine yönelik büyük talep ve şirketin ürünlerinde kullanılan bileşenler için özel siparişler verme yeteneği nedeniyle Apple gibi daha büyük oyunculara öncelik verme eğilimindedir. Ve Apple’ın üst düzey yongaları maliyetlidir ve yonga üreticileri için bir cazibe merkezidir.

Bu, esasen Apple’ın bir avantajı olduğu ve bileşenleri rakiplerinden nispeten daha hızlı tedarik edebileceği anlamına gelir.

Yine de, Daiwa Capital Markets analisti Lou Miscioscia, Apple’ın diğerleri gibi daha sofistike çipler için daha iyi hizmet alırken, bazı eski teknoloji çipleriyle sorunlarla karşılaştığını söyledi.

Apple CEO’su Tim Cook analistlere verdiği demeçte, gelirde yüzde 14’lük bir düşüş görülen Apple iPad’lerde kullanılan çiplerin daha eski teknolojiye sahip çipler kullandığını ve bu eski çiplerin tedarikinin özellikle kısıtlı olduğunu söyledi.

Cook, eski çipler veya düğümler üzerindeki kısıtlamaların tatil çeyreğinde çok önemli olduğunu söyledi. “Genel olarak, Mart çeyreğinde, Aralık çeyreğinde olduklarına kıyasla azalan kısıtlamalar açısından bir iyileşme görüyoruz” dedi.

Tesla CEO’su Elon Musk bu hafta tedarik zinciri sorunlarının tüm şirket fabrikalarında üretim üretimini sınırlayacağını söyledi. Analistlere, “Yani çip sıkıntısı geçen yıldan daha iyi olsa da hala bir sorun” dedi.

Yarı iletken ekipman üreticisi Lam Research, Omicron dalgalanmasının navlun ve lojistik operasyonlarında daha fazla aksama yaratmasıyla birlikte yeni tedarik zorluklarına dikkat çekti. Şirket, 2022’ye kadar birkaç hafta içinde yarı iletkenler de dahil olmak üzere belirli bileşenlerin ve parçaların kıtlığını gördüğünü söyledi.

Yarı iletken alanındaki analistler ve pazar liderleri, tedarik sorunlarının bu yılın ilerleyen zamanlarında kolaylaşacağını umuyorlar.

William O’Neil + Co.’nun teknoloji analisti Romeo Alvarez, “Bu sektör için bir endişe olmaya devam edecek, ancak Apple kuralın istisnası olabilir” dedi.

Exit mobile version