1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Avrupa, ömür bulmak için Jüpiter’e gidiyor: Fırlatılış canlı olarak yayınlanacak

Avrupa, ömür bulmak için Jüpiter’e gidiyor: Fırlatılış canlı olarak yayınlanacak

avrupa-omur-bulmak-icin-jupitere-gidiyor-firlatilis-canli-olarak-yayinlanacak-bOJXvEjG.jpg
Avrupa Uzay Ajansı‘nın(ESA), bugün Türkiye saati ile 15:15’te dev gezegenin en ilgi alımlı uydularından kimilerini incelemek üzere Jüpiter‘e büyük bir sonda fırlatacak. 6 metrik tonluk kütlesiyle Jüpiter Buzlu Aylar Kaşifi ya da kısaca JUICE, Avrupa Uzay Ajansı tarafından başlatılan en büyük derin uzay misyonu ve rastgele bir ulus tarafından dış gezegenlere yapılan en büyük vazifelerden birisi olacak.

Avrupa’nın en büyük uzay görevi

ESA şimdiye kadar birçok itibarlı uzay misyonu yapmış olsa da yaklaşık 1,5 milyar euro’ya mal olan JUICE, ajansın L sınıfı birinci misyonu olacak. Avrupa, NASA’nın Galileo ve Cassini sondalarının Jüpiter ve Satürn etrafındaki birtakım uyduların buzla kaplı olduğunu ve muhtemelen ömrün var olabileceği büyük, yeraltı okyanusları barındırdığını keşfetmesinin akabinde misyonu başlatmaya karar vermişti.

Avrupa Uzay Ajansı’nda JUICE misyonuna katılan gezegen bilimci Nicolas Altobelli, “Bir sonraki mantıklı adım, okyanusları detaylı olarak incelemek için gelişmiş araçlarla Jüpiter’e geri dönmekti. Bunu aklımızda tutarak, bunların ömür için mümkün habitatlar olup olmadığını görmek istedik.” açıklamalarında bulundu.

[bkzdh)162469]

Uzay aracı çok büyük olduğundan, Jovian sistemine ulaşacak enerjiyi toplamak için Dünya da dahil olmak üzere birkaç defa gök cisimlerini sapan olarak kullanacak. JUICE fırlatıldıktan sonra, 2031’de Jüpiter‘in yörüngesine girmeden evvel Venüs‘ün yanı sıra Dünya‘nın da yanından üç sefer geçecek. Akabinde, 2031’den 2034’e kadar Ganymede, Europa ve Callisto‘ya yaklaşık üç düzine uçuş gerçekleştirerek buzlu kabuklarını daha detaylı bir halde keşfedecek.

Uydulardaki mümkün ömür derinlemesine incelenecek

JUICE bu uydulardan kimilerinin 200 km yakınına kadar inecek ve elde ettiği bilgileri bize gönderecek. Bilgileri ise üzerinde bulunan Janus isimli yüksek çözünürlüklü bir optik kamera, bir spektrometre, buza nüfuz eden bir radar, bir manyetometre ve toplamda 10 alet ile toplayacak. JUICE birebir vakitte NASA‘nın 2024 yılında fırlatılacak Europa Clipper aracını tamamlayıcı bir misyon üstlenecek. Bu iki uzay aracı farklı araçlar taşıyacak ve birlikte, dış gezegen dünyalarının yüzey altı okyanuslarının yaşanabilirliği üzerine kapsamlı bir çalışma gerçekleştirecek. Buzul uyduların yüzeylerinin altındaki devasa okyanuslarda mikro formda ömrün olacağı düşünülüyor.

Jüpiter etrafındaki birçok yörüngeden sonra, 2034’ün sonlarında JJUICE’un bir yıl daha kalacağı Ganymede’nin yörüngesine girmesi planlanıyor. Daha evvel hiçbir uzay aracı kendi Ay’ımızdan diğer bir uydunun yörüngesine girmediği için bu hassas bir manevra olacak. Nicolas Altobelli, bunun muhakkak şiddetli olacağını söyledi ve şöyle devam etti: “Ancak Ganymede hakikaten enteresan bir uydu. Kendi manyetik alanı var ve Galileo bilgilerinden bir iç okyanusa sahip olduğunu düşünüyoruz. Bir uydunun iç kısmına ait şimdiye kadar yapılmış en ayrıntılı tahlili gerçekleştirmeyi umuyoruz.”

ESA, JUICE aracını Güney Amerika’daki Fransız Guyanası’ndaki uzay üssünden Ariane 5 roketiyle fırlatacak. JUICE’in seyahati 8 yıl sürecek. Fırlatma ESA’nın YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap