İlginizi Çekebilir
Atom Fiziği Ne İşe Yarar?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bill Gates: ‘Neredeyse tüm’ koronavirüs aşıları Şubat ayına kadar işe yarayacak

Bill Gates: ‘Neredeyse tüm’ koronavirüs aşıları Şubat ayına kadar işe yarayacak

bill-gates
3

Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, koronavirüs aşısı geliştirme konusunda iyimser. FDA yetkisi alması muhtemel ilk iki aşı adayı, biri Pfizer diğeri Moderna, koronavirüse karşı yüzde 95 etkili görünüyor. Ancak Gates, AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Novavax tarafından geliştirilen aşılar haricinde internette manşetlere pek çıkmayan diğer aşılarında etkili olacağını söylüyor.

Gates, Pazar günü CNN’den Fareed Zakaria’ya verdiği demeçte, “Hemen hemen tüm aşılar işe yarayacak ve çok yüksek derecede etkileyebilecek seviyelerine sahip olacak” dedi. “Şubat ayına kadar hepsinin çok etkili ve güvenli olacağı konusunda iyimserim.”

“Önümüzdeki altı ay için çok endişelenmeliyiz,” diyen Gates, virüsten kaynaklanan günlük ölüm oranının, kışın büyük bölümünde 2.000’i aşacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi. Ayrıca test ve aşı dağıtımıyla ilgili sorunları tartıştı, ancak bu zorlukların aşılacağını düşünüor.

Gates, “Biraz kusurlu bir şekilde, lojistiğin çözüleceğini düşünüyorum,” “Zamanla, hastalığın yayılmasını durdurmak için ihtiyacımız olan yüzde 70 artı seviyeye ulaşacağız.”

Bill Gates, kendi Şükran Günü yemeğinin küçük olacağını ve mevcut olmayan aile üyeleriyle bir video bağlantısı kuracağını söylüyor. Biz aşı için beklemeye devam ederken Amerikalıları maske takmaya ve sosyal mesafe koymaya çağırdı.

Yorum Yap

Yorum Yap