1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bireysel Siber Güvenlik Sigortası Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

Son dönemlerde artan siber saldırılar dolayısıyla maddi kayıpların önlenmesi amacıyla, bireysel siber güvenlik sigortası yapılmaya başladı. Detaylar haberimizde.

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası Nasıl Yapılır?
4

Bireysel siber güvenlik sigortası sayesinde; verilerin ihlallerinin ve sızıntılarının yol açtığı tüm potansiyel hasarlardan korunabilirsiniz.

Günümüzde siber saldırılar; kurumların dışında bireyleri de önemli ölçüde hedef alıyor. Maalesef siber saldırıların sonucunda da; kayıplarda ki boyutlar önemli ölçüde artmış oluyor. Özellikle ülkemizle birlikte global ölçekte de hızlı şekilde yayılan dijitalleşme; artılarının yanında bireysel ve kurumsal olarak da çok risk barındırıyor. Türkiye’de 7’den 70’e herkes akıllı telefonlardan ya da bilgisayarlardan internet platformlarına erişim sağlıyorlar. İnternete erişim sağlayan bireyler, dijital dünyada kredi kartları ile alışveriş yapıyorlar. Böylelikle o kişilerin tüm bilgileri de bilgisayar ortamında saklanmış oluyor. Teknolojilere erişe bilirliğin artmasıyla birlikte, bilişim sistemlerinde işlenen suçlarda da artmalar oldu. İşte bu bağlamda da; siber saldırılara karşı sigorta kavramı da önem kazanmaya başlamıştır.

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası Nasıl Çalışıyor?

Bireysel siber güvenlik sigortası poliçesi klasikleşmiş sigortacılık kapsamında bir takım farklılıkları barındırıyor. Sigortalılarla zarar oluştuktan sonra sadece irtibat kurulmuyor. Kayıpla, zararın gerçekleşmesiyle alakalı da aynı zamanda siber taramalar ve periyodik otomatik raporlama hizmetleri verildiğini söyleyebiliriz. Bireysel Siber Güvenlik Sigortası poliçeleri; siber saldırıları ve kişisel bilgilerin hırsızlığı tarzında sigortalıların kendini korunması açısından önem arz ediyor. Özellikle derinleşmiş internet taramalarıyla beraber siber risklerden kaynaklanan mağduriyetler giderilmesi kapsamında;  hukuki koruma teminatlarıyla birlikte uzman danışmanlığı da önem kazanmıştır.

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası içerisinde; çevrimiçi saygınlığa zarar verilmesi, kimlik hırsızlıkları, e-alışveriş ve ödeme araçları çalınma risklerine karşı da hukuksal koruma teminatları sağlanıyor. Hukuksal koruma teminatları, uzman danışmanlıklarıyla ve destekleriyle sağlanıyor. Ayrıyeten kişisel bilgilerde ki güven teşkil etmeyen, yasalara aykırı web sitelerinde ki izinsiz kullanımlarda 7 gün 24 saat taranmaya tabi tutuluyor. Herhangi bulguya rastlanıldığında da; SMS ve e-posta yöntemleriyle kişilere haber veriliyor. Eğer riskli veriler tespit edildiyse de aksiyon planları sunularak, geçmişi barındıran raporlama hizmetleri ve güvenlik taramaları bireysel siber güvenlik sigortasıyla yapılıyor.

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası Neleri Kapsıyor?

Siber saldırılara karşı sigorta, birçok olumsuzluğa karşı kişileri koruma altına alıyor. Örneğin; kimlik hırsızlıklarında, çevrimiçi saygınlığın zarar görmesinde, çevrimiçi alışveriş anlaşmazlıklarında, kredi kartı ve banka kartı gibi ödeme araçlarının çalınması konularında da önemlidir… Bireysel siber güvenlik sigortası hizmeti; deep web ve dark üzerinden de veri tacirleri ticaretlerine konu teşkil edebilecek alanlarda devamlı güvenlik sorgusunu yapıyor. Eğer herhangi bir tehdit unsuru varsa da sigortalı kişiye, e-mail ya da SMS ile bilgi veriliyor. Aynı zamanda bireysel siber güvenlik sigortası, riskli verilerin korunması adına da önlem kapsamında aksiyon planları sunuyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap