İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Bu Periyotta Altın mı Bitcoin mi: Tarih Ne Söylüyor?

Bu Periyotta Altın mı Bitcoin mi: Tarih Ne Söylüyor?

bu-periyotta-altin-mi-bitcoin-mi-tarih-ne-soyluyor-B9zHduuv.jpg

Orta Doğu krizi son sürat devam ediyor. Altın, son haftalarda emtia piyasalarını domine ediyor. Bitcoin ise kripto pazar payını 2 yılın zirvesine taşıdı. Tarihsel veriler altın ve Bitcoin’in önceki ekonomik çalkantı dönemlerinde nasıl performans gösterdiğini ortaya koyarak, önümüzdeki haftalarda nasıl bir performans sergileyeceklerine dair bir tahmin sunuyor. Piyasa uzmanı Ibrahim Ajibade, bu perspektiften hangisinin daha iyi bir yatırım ürünü olduğuna bakıyor.

Çöküşlerde altın, Bitcoin’den daha dirençli

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Covid-19 virüsü 2022’nin başlarında patlak verdi. Bu dönemde, küresel hisse senetleri, emtialar ve kripto piyasaları da dahil olmak üzere riskli varlıklarda anında bir satışa neden oldu. Bu arada, altın ve Bitcoin ilk piyasa çöküşünün dışında kaldı. Ancak, haftalar sonra her iki varlık da küresel trendleri tersine çevirerek olumlu performanslar sergiledi.

Covid-19 kırılması sırasında, tarihsel fiyat grafikleri BTC’nin %64 oranında düştüğünü gösteriyor. Diğer tarafta altın fiyatı yalnızca %11 oranında düştü. Bu durumda altın, BTC’den daha fazla direnç gösterdi. Ayrıca, parlak metal yatırımcıları %53 daha az kayıp yaşadı. Benzer şekilde, Şubat ve Mayıs 2022 arasında, Rusya ve Ukrayna savaşı patlak verdiğinde Bitcoin fiyatı %28 düşti. Buna kıyasla altın yalnızca %9’luk bir darbe aldı. Böylece, direnç oyununda BTC’yi yine geride bıraktı.

Bitcoin ve Altın Fiyat Projeksiyonu. Kaynak: TradingView.

Boğa piyasası dönemlerinde BTC, altına fark atıyor!

Ancak toparlanma açısından, tarihsel veriler BTC holder’larının her iki küresel ekonomik çalkantı durumunda da en büyük kazananlar olduğunu gösteriyor. Yukarıda gördüğünüz gibi, piyasalar Covid-19 kayıplarından kurtulmaya başladığında Bitcoin, Mart 2020 ile Ağustos 2020 arasında %204’lük bir toparlanma gerçekleştirdi. Bu dönemde altın yalnızca %36’lık bir fiyat artışın tanık oldu. Piyasalar Rusya-Ukrayna savaşının yıkıcı etkisinden toparlandığında, BTC yine %93 kazanç elde etti. Diğer tarafta altın yalnızca %23 artış gösterdi.

Orta Doğu krizinde BTC ve altın nasıl performans gösterdi?

Daha yakın zamanda, 7 Ekim 2023 civarında İsrail ve Filistin arasında jeopolitik kriz patlak verdi. Covid-19 ve Rusya-Ukrayna savaş verileri trendlerine benzer şekilde, hem altın hem de Bitcoin önemli kazançlar elde ederek kripto ve emtia piyasalarının toparlanmasını harekete geçirdi. Aşağıdaki grafikte gördüğünüz üzere, 7 Ekim ve 24 Ekim tarihleri arasında Bitcoin fiyatı 27.200 dolardan 34.500 dolarlık yıllık zirveye ulaşarak %27’lik bir kazanç elde etti. Altın kazançları ise sadece %10 sınırına yaklaşıyor.

Bitcoin ve Altın Fiyat Projeksiyonu. Kaynak: TradingView.

Yatırımcılar altın ve Bitcoin’den ne beklemeli?

Özetle, tarihsel fiyat verileri analizi, iki canlı sonucu ortaya koyuyor. İlk olarak, ne zaman bir ekonomik kriz patlak verse, altın BTC’den daha dayanıklı bir güvenli liman varlığı oluyor. Ancak daha da önemlisi, piyasalar istikrara kavuştuğunda Bitcoin’in üstün karlar sağlama olasılığı daha yüksek. Dolayısıyla, trade stratejisine bağlı olarak durum değişiyor. Daha muhafazakar yatırımcılar kısa vadede olumsuz fiyat dalgalanmalarından kaçınmak için altını tercih edebilir. Ancak tersine, risk iştahı daha yüksek olan yatırımcılar muhtemelen BTC’yi tercih edecektir.

Geçmiş fiyat verilerine baktığımızda BTC, devam eden piyasa rallisi sırasında muhtemelen daha büyük kazançlar sağlayacak. BTC, son ekonomik çalkantı dönemlerini takiben %50 fiyat toparlanma işaretini aştı. Bu durumu dikkate aldığımızda, Bitcoin fiyatı muhtemelen 45.000 doların üzerine çıkacak. Bu arada yatırımcılar altın fiyatının 2.200 dolar seviyesine ulaşmasını bekleyebilir. Bu da yaklaşık %20’lik daha mütevazı bir kazanç anlamına geliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap