cPanel Üzerinden Ücretsiz SSL (HTTPS) Kurulumu Nasıl Yapılır?

SSL nedir ve SSL sertifikası nedir ? Ne işe yarar ?


SSL sertifikası internet sitesi ve sunucu arasında veri transfer işlemi gerçekleştiğinde verilerin şifrelenmesi ile transferin güvenli olması sağlanmaktadır. SSL sertifikası yazdığınız kodun veya web sitenizin güvenliğini sağlamaz sadece sunucu ile site arasındaki transferi şifreli yolla tamamlamasına yarar.

Ne işe yarar:
– Mesajların şifrelenmesi ve deşifre olmamasını sağlar
– Mesajı gönderenin ve mesajı alanın doğru yerler olduğunu garanti eder
Google ve SEO açısından bir tık daha üstte olmanızı sağlar. Bunun nedeni google şifrelenmiş yani güvenli olarak kabul ettiği için sizi üst sıraya alacaktır.
Not : Bu ücretsiz SSL sanal pos için uygun değil. Bankalar bu SSL’i kabul etmiyor. Onlar için RapidSSL, Comodo, GeoTrust gibi 256 bit üzeri şifrelenmiş ücretli olan SSL sertifikaları tercih etmelisiniz.
Şimdi başlayalım.
1 – Öncelikle SSL kuracağınız sitenin cPanel’ine bağlanıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra ” Lets Encrypt SSL ” kısmına gelip içerisine giriş yapıyoruz.

Giriş yaptıktan sonra direk olarak “Issue” yazan yere tıklıyorsunuz. Daha sonra yine resimde gözüken “Issue” yazan yere tıklıyorsunuz.  “Issue” yazan yere tıkladıktan sonra biraz beklemeniz lazım çünkü kurulum dosyalarını oluşmaya başlıyor. Ve işlem bittiği zamanda SSL kurulmuş olacaktır.

Tüm bu işlemlerden sonra websitenizi HTTPS’ye yönlendirmeniz gerekecek eğer nasıl olacağını bilmiyorsanız .htaccess ile HTTPS Yönlendirmesi Nasıl Yapılır? adlı yazımdan öğrenebilirsniz..

Kolay gelsin 😉

Exit mobile version