İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. DB’den Doğu Asya ve Pasifik ülkeleri için revizyon

DB’den Doğu Asya ve Pasifik ülkeleri için revizyon

dbden-dogu-asya-ve-pasifik-ulkeleri-icin-revizyon-Kyc2DwKM.jpg

Dünya Bankası, Doğu Asya ve Pasifik bölgesinin yarı yıllık ekonomik görünümüne yönelik Ekim güncellemesini yayımladı.

Bankadan kelam konusu görünüm raporuna ait yapılan açıklamada, Doğu Asya ve Pasifik’teki gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin 2023’te yüzde 5’te güçlü kalacağı, lakin yılın ikinci yarısında yavaşlayacağı söz edilerek, büyümenin 2024’te de yüzde 4,5 olacağının kestirim edildiği kaydedildi.

Bu yılki bölgesel büyümenin, başka gelişmekte olan piyasalar ve ekonomiler için öngörülen ortalama büyümeden daha yüksek olmasına karşın daha evvelki öngörüden daha düşük olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Pasifik Adası ülkeleri ortasındaki büyümenin yüzde 5,2 olmasının beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, Çin’de büyümenin 2023’te yüzde 5,1 olacağı, bölgede Çin hariç büyümenin ise yüzde 4,6’da kalacağı tabir edildi.

Gelecek yıl, dış şartların güzelleşmesinin bölgenin geri kalanında büyümeye yardımcı olacağına işaret edilen açıklamada, Çin’de devam eden iktisadın tekrar açılmasından kaynaklanan toparlanmanın sönmesi, artan borçlar ve emlak dalındaki zayıflık üzere iç zorlukların ülkenin büyümesini baskılayacağı ve büyümeyi 2024’te yüzde 4,4’e yavaşlatacağı belirtildi.

“Hizmet bölümünün bölgenin kalkınmasındaki rolü artabilir”

Açıklamada, jeopolitik tansiyonların ağırlaşması ve çok hava olayları da dahil olmak üzere doğal afet mümkünlüğünün, bölgenin ekonomik görünümüne yönelik aşağı taraflı risk oluşturduğuna dikkat çekildi.

Hizmetler bölümünün, imalat odaklı büyümeyle bilinen bir bölgede kalkınmayı yönlendirmede artan bir rol oynayabileceği vurgulanan açıklamada, bu dalın son 10 yılda toplam iş gücü verimliliği artışına katkıda bulunan temel aktörler haline geldiği tabir edildi.

Açıklamada, bölgede hizmet ihracatının mal ihracatından daha süratli arttığına değinilerek, hizmet kesimindeki direkt yabancı yatırımlardaki artışın Çin, Endonezya, Malezya, Filipinler ve Tayland’da imalat bölümündeki büyümeyi 5 kat geçtiği bildirildi.

Dünya Bankası Doğu Asya ve Pasifik Lider Yardımcısı Manuela Ferro, hususa ait değerlendirmesinde, Doğu Asya ve Pasifik bölgesinin büyüme yavaşlasa bile dünyanın en süratli büyüyen ve en dinamik bölgelerinden biri olmaya devam ettiğini vurguladı.

Banka, mart sonunda yayımladığı raporda, Doğu Asya ve Pasifik bölgesi iktisadının bu yıl için yüzde 5,1 büyüyeceğini öngörmüştü.

Gelecek yıl bölgeye ait büyüme beklentisini mart raporunda 4,8 olarak açıklayan Dünya Bankası, Çin’in de bu yıl yüzde 5,1, gelecek yıl yüzde 4,8 büyüyeceği varsayımında bulunmuştu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap