İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. E-Kitap Okuyucu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

E-Kitap Okuyucu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

E-Kitap Okuyucusu
6

Son dönemlerde teknolojinin gelişimiyle birlikte tozlu, mürekkep ve kâğıt kokan sayfaların yerini e-kitap okuyucu cihazları aldı. Özellikle kâğıtların fiyatlarının artması ile birlikte kitaplara yansıtılan zamlarda, insanları kitap okuyuculara yöneltti… Kitap okuyucu cihazları her ne kadar kitabın okuyucuya sunduğu huzurlu mürekkep ve sayfa kokusunu vermiyor. Fakat kitap okuyucu cihazlarına; çok sayıda kitabı, dosyayı sığdırma şansına sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

Kitap Okuyucu Cihazları Nedir?

Dijital ortamda kitap okumayı sağlamak için tasarlanan ve taşınabilirlik özelliği olan elektronik aletlere, ekitap okuyucu adını veriyoruz. Kitap okuyucu cihazlarını çoğu kullanıcı tabletlerle karıştırıyor. Hâlbuki kitap okuyucuları tabletten farklı olarak; gözlerin kesinlikle yorulmayacağı, hızlı ve rahat okumayı sağlayan teknolojiyle(e-ink) tasarlanmıştır.

E-Kitap Okuyucu Özellikleri Nelerdir?

  • Kitap okuyucu cihazları, E-INK yani elektronik mürekkep teknolojisiyle üretilmiştir. Herhangi laptopta, tablette bu teknoloji bulunmuyor.
  • Elektronik mürekkep teknolojisi sayesinde kullanıcının asla okuma sırasında gözü yorulmayacak. Elektronik mürekkep teknolojisi, gerçek anlamda okuyucuya kitap okuma deneyimleri sunuyor.
  • Elektronik mürekkep teknolojilerinde; internette gezinme, video izleme ya da uygulama yükleme gibi işlemler kesinlikle bulunmuyor.
  • Elektronik mürekkep teknoloji cihazları içerisinde herhangi bir; görüntü oluşumu, kullanıcıya aktarımı gibi ışık kaynakları yer almıyor. Fakat bazı kitap okuyucularda gece kullanımları için aydınlatma teknolojileri de yüklenmiştir. Bu teknoloji de telefon ve bilgisayarlardakinden çok farklıdır diyebiliriz. Kitap okuyucularda ki aydınlatma; ekran yanından verilecek olan doğal ışığa çok yakın teknolojisiyle dizayn edilmiştir.
  • Kitap okuyucu cihazlarının şarjlarıysa, tahmini olarak 1 ay kadar gidiyor. Hatta çoğu da PDF başta olmak üzere çok fazla formatı da destekliyor.

E-Kitap Okuyucu Cihazı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

E-kitap okuyucu cihazı kullanmanın avantajları arasında en çok dikkat çekeni; kitap maliyetlerinden kurtulmak olduğunu söyleyebiliriz. Kullanım açısından da kitap okuyucular, oldukça kolaydır diyebiliriz. Tabletlerde ki ve bilgisayarlarda ki gibi gözü yoran teknolojiye kesinlikle sahip değiller. Ayarlanan ışık özelliğinden oluşmuşlardır. Dosyaların ve kitapların ağırlıklarını taşımaktan kullanıcıyı e-kitap okuma cihazları kurtarıyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere şarj süresi bakımından kullanıcıyı fazlasıyla memnun eden bir cihaz diyebiliriz. Çevrimiçi kitap alma platformlarını, kitap okuyucu cihazlarında bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap