İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. GIF Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

GIF Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Gif Nasıl Yapılır?
5

Bazı zamanlar duygularımızı belirtmek adına kullandığımız fotoğraflar yeterli gelmeyip, videolarda çok uzun kalabiliyor. Böyle durumlarda GIF formatı olan görselleri kullanarak, yapmak istediğiniz işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal medya mercilerinde çok fazla kullanılan GIF formatını; sesi olmayan video ya da hareketli fotoğraf olarak da tanımlayabiliriz. Emojiler kullanılmadan da duygularımızı GIF’lerle de ifade etmemiz mümkündür…

GIF Nedir?

Sayısal resimlerin saklandığı format olarak GIF’i tabir edebiliriz. Kısacası kayıpsız şekilde verilerin sıkıştırılmasını GIF ifade ediyor. Graphics Interchange Format yani GIF, “grafik değiştirme biçimi” olarak Türkçe ’de ifade ediliyor. GIF formatı tarafından renge 8- bit destek veriliyor. Aynı zamanda GIF, saydamlık olarak da 1-bit oranına sahiptir diyebiliriz. Fotoğraf ve video arasında önemli bir konumda GIF yer alıyor.

GIF Nasıl Yapılır?

Aşamalı şekilde resimler üzerinden yapılacak işlemler ışığında, GIF yapımı gerçekleşmiş oluyor. Spsyal medya platformlarında görmüş olduğunuz GIF’lerin oluşturulabilmesi için internet sitelerinden ya da programlardan öncelikle yardım alınması gerekiyor.

GIF oluşumu genel olarak; kullanılacak farklı birkaç fotoğrafın toplanıp aynı yere getirilmesiyle gerçekleşiyor. GIF oluşumunda kullanılan diğer yöntemse; video içerisinde belirlenmiş olan kesitlerin alınmasıyla oluşturuluyor. Birer birer aşama şeklinde gerçekleştirilecek işlemlerle beraber kullandığınız site veya uygulama da önemli ölçüde sizlere kolaylık sağlayacak. GIF hazırlamak adına kullanmayı düşündüğünüz uygulamayı indirerek, gereken tüm kurulum işlemlerini tamamlamalısınız. Tamamlama işlemi sonrasındaysa GIF işlemini yapma aşamasına geçebilirsiniz.

GIF’ler Ne İçin Kullanılıyor?

Bilgisayar veya cep telefonu aracılığıyla kullanılan GIF’ler, gün geçtikçe daha da popülerlik kazanmaya başladı. Çeşitli videolarla ve fotoğraflarla hazırlanacak GIF’ler farklı farklı duyguların yansıtılmasında önemli görev üstleniyor.

Sizin için anlam ifade eden ve sevdiğiniz videoları-fotoğrafları kullanarak siz de GIF formatı hazırlayabilirsiniz. Günümüzde çoğu kullandığımız sosyal medya platformlarında GIF formatı bulunuyor. İnstagram, WhatsApp ve Facebook gibi çok çeşitli sosyal medya platformlarında, çeşitli GIF’ler yer alıyor. Bu platformlar hazır şekilde kullanıcılarına özel birçok GIF’ler sunuyor. Fakat hazırlarını GIF’lerin kullanmak istemeyenlerse kendileri için özel olan Gif’leri hazırlayabilirler. Böylelikle kişinin kendisi,  gif gönderimleri hazırlayarak çeşitli içeriklerinde sahibi olabiliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap