1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Gizemli Güneş rüzgarlarına neyin güç verdiği bulunmuş olabilir

Gizemli Güneş rüzgarlarına neyin güç verdiği bulunmuş olabilir

gizemli-gunes-ruzgarlarina-neyin-guc-verdigi-bulunmus-olabilir-qAv5q1rZ.jpg
Güneş’in Güneş rüzgârları püskürttüğünü biliyoruz, lakin geçtiğimiz on yıllar boyunca çok sayıda araştırmaya husus olsalar da bu yüklü parçacık akımlarının kaynağı bir gizem olarak kalmaya devam ediyor. ESA ve NASA’nın Güneş Yörünge Aracı‘nda (Solar Orbiter) bulunan Extreme Ultraviolet Imager (EUI) enstrümanı tarafından geçen yıl yakalanan manzaralar, nihayet bize bu rüzgarlara neyin güç verdiğini açıklamak için gereken bilgiyi vermiş olabilir.

Güneş rüzgarlarının ardındaki sistem aydınlanıyor

Science mecmuasında yayınlanan bir makalede, bir küme araştırmacı uzay aracının çektiği imgelerde Güneş’in “koronal delik” adı verilen karanlık bir bölgesinden çıkan çok sayıda “jetin” gözlemlendiğini açıkladı. Takım bu plazma yüklerine “pikoflare jetler” ismini verdi zira bunlar en büyük Güneş patlamalarının üretebileceğinin yaklaşık trilyonda biri kadar güç içeriyor. Her bir jet 20 ila 100 saniye ortasında sürüyor ve plazmayı yaklaşık 100 km/s hızla dışarı atıyor. Bu jetler uzun vakittir aranan Güneş rüzgârının kaynağı olabilir.

Koronal delikler uzun vakittir bu fenomenin kaynak bölgeleri olarak bilinse de, bilim insanları hala plazma akışlarının bunlardan tam olarak nasıl ortaya çıktığının sistemini anlamaya çalışıyorlar. Bu keşif nihayet yıllardır aradıkları yanıt olabilir. Max Planck Güneş Sistemi Araştırmaları Enstitüsü’nden çalışmanın başyazarı Lakshmi Pradeep Chitta yaptığı açıklamada bu jetler hakkında şunları söyledi: “Gözlemlediğimiz pikoflare jetler, Güneş koronasında daha evvel gözlemlenmemiş en küçük ve enerjik olarak en zayıf jet tipidir… Tekrar de yaklaşık 1 dakika yaşayan tek bir pikoflare jetin güç içeriği, İngiltere’deki yaklaşık 10.000 hanenin tüm bir yıl boyunca tükettiği ortalama güce eşittir.”

Chitta’nın grubu Solar Orbiter’ı kullanarak koronal delikleri ve öteki potansiyel Güneş rüzgârı kaynaklarını izlemeye devam edecek. Gezegenimizde auroraların oluşmasından sorumlu plazma akışları hakkında nihayet bize karşılık verebilecek bilgileri toplamanın yanı sıra, müşahedeleri Güneş’in koronasının yahut atmosferinin neden yüzeyinden çok çok daha sıcak olduğuna da ışık tutabilir.

Güneş, Dünya’yı nasıl etkiliyor?

Güneş’in manyetik alanını ve Güneş rüzgârını anlamak çok kıymetli zira bunlar GPS, telekomünikasyon gibi ağa bağlı sistemlerle uydular ve Uluslararası Uzay İstasyonu gibi alçak Dünya yörüngesindeki objelerin faaliyetlerini olumsuz etkileyen yüklü parçacıklar taşıyorlar. Güneş rüzgârı Dünya’nın manyetik alanıyla çarpıştığında, kuzey ve güney ışıkları üzere renkli Auroraların da oluşmasını tetikliyor.

Önceki müşahedeler gökbilimcilerin Güneş rüzgarının bir kısmının Güneş üzerindeki koronal delikler ismi verilen manyetik yapılardan kaynaklandığını belirlemelerine yardımcı oldu. Bu oluşumlar manyetik alanın Güneş’e geri dönmek yerine dışa gerçek uzandığı bölgelerdir.

Güneş’in manyetik alanı o kadar büyüktür ki Plüton’un ötesine uzanır ve güneş rüzgârının direkt Güneş Sistemi boyunca seyahat etmesi için bir yol sağlar. Lakin bilim insanlarının başını kurcalayan bir öbür soru da yüklü parçacıkların birinci etapta nasıl salındığıdır. Solar Orbiter’ın müşahedeleri güney kutbunda küçük kişisel jetler içeren bir koronal delik yakaladı. Her bir jet az ölçüde plazma salıyor, bu da Güneş rüzgârının sanıldığından daha az daima bir akış olduğunu gösteriyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap