İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Gmail Şifremi Unuttum / Şifre Sıfırlama

Gmail Şifremi Unuttum / Şifre Sıfırlama

Gmail Şifre Değiştirme
5

Günümüzde teknoloji gelişimiyle beraber insanlar çok fazla internette şifrelerle haşir neşir oluyorlar. Maalesef bazen internet platformunda kullandıkları sayfalarda şifre sorunu başta olmak üzere çeşitli sorunlar oluşuyor. Tabi ki bu sorunların başını da, Gmail şifremi unuttum geliyor. Aslında şifre unutulmasında ki ana etken, çok fazla platformlarda ayrı ayrı şifre kullanmak olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Gmail hesabında ki şifre oldukça hayati önem taşıyor. Çünkü Google sadece bir hesap üzerinden YouTube gibi Google’ın önemli servislerine erişim olanağı sunuyor.

Google servislerini YouTube tarzında ki platformları kullanıyorsanız, aynı zaman da Gmail parolasını unuttuğunuzda Google’da ki hesaba kesinlikle giremezsiniz. Örneğin; Google Drive hesabına sahipseniz ve Gmail şifresini de unuttuysanız o zaman bu servise kesinlikle ulaşamazsınız. Google özellikle tek hesapla çoğu ürüne erişim sağladığından bu tarz problemlerle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Kısacası; Gmail şifremi unuttum olayına tümden bakıldığında, sorunun hiçte küçümsenmeyecek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Gmail Şifre Sıfırlaması Nasıl Yapılıyor?

Gmail şifre sıfırlama yöntemi ile hesabınızı kurtarmanız mümkündür… Şifrenin sıfırlanması için öncelikle yapılması gereken adım, Gmail şifresinin mutlaka birazcık hatırlanması olduğunu söyleyebiliriz. Google çünkü hesap kurtarma kısmında sizlere güvenlik sorusu soracak. Bu sorulardan bir tanesi, hatırlana son şifrenin girilmesidir… Eski şifrenizi azda olsa hatırlıyorsanız, belirtilecek alana girebilirsiniz. Ancak hatırlamıyorsanız da, farklı bir soru deneme seçeneğini de tıklayabilirsiniz. Tekrar hesabınızın kurtarılmasına yardımcı olacak, güvenlik sorusu size sunulacak.

Diğer hesap kurtarma sorusu da, Google’da ki sistemde kayıtlı olan cep telefonunun numarasıyla hesabın doğrulanmasıdır… Cep telefonunuzun numarasıyla yaptığınız doğrulama işlemi ile birlikte şifrenizde sıfırlanabilecek… Bu yöntemi de istemiyorsanız, o zaman tekrardan farklı soru deneme yöntemine başvurabilirsiniz.

Gmail şifre sıfırlama yönteminde diğer kullanılan seçenekse; hesabın oluşturulduğu “ay ile yıl” bilgilerinin girilmesidir. Hesabınızı hangi yılda ve ayda açtıysanız onları seçerek hesap kurtarma işlemine devam edebilirsiniz. Yalnız bu yöntemin hatırlanması diğer yöntemlere göre daha zordur… Özellikle arasından çok fazla zaman geçtiyse, bu yöntemle hesabınızı kesinlikle kurtaramazsınız.

Diğer şifre sıfırlama yöntemiyse, önceden hesabınıza eklediğiniz e-posta adresidir… Belirttiğiniz e-posta adresine gönderilecek doğrulama koduyla, gmail hesabınıza ulaşabilirsiniz.

G-Mail Hesabını Nasıl Güvene Alabiliriz?

G-mail hesabının güvene alınması kullanıcı açısından çok önem arz ediyor. Özellikle G-mail hesabınızın şifresi kolaysa, maalesef çalınma olasılığı da o kadar yüksektir diyebiliriz. Böyle sorunlarla karşılaşmamak adına, aşağıda ki yöntemleri mutlaka denemelisiniz:

  • Şifreniz içinde özel karakterlere yer veriniz.
  • Minimum 8 karakterli bir şifre oluşturunuz.
  • Kolay tahmini olan şifreleri tercih etmeyiniz
  • Sık sık kullandığınız şifreleri kesinlikle kullanmayınız.
  • G-mail şifrenizin içinde; küçük ve büyük harflere yer veriniz
  • Google hesabınızda 2 adım şeklinde doğrulama özelliğini aktifleştiriniz
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap