Google Adsense Onay Alma Yolları

Google Adsense Onay Alma Yolları

Google Adsense Onay Alma

Google Adsense onay alma her web sitesi için aşılması gereken bir baraj olarak görülmektedir. Şüphesiz internet ortamında web sitesi bulunan veya YouTube kanalı bulunan herkes bir an önce Google Adsense’den onay almak ister. Bu doğrultuda tabii uygulanması gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin uygulanması halinde Adsense hesabınız onaylanır ve Google Adsense reklamları alınabilir. Eminim ki aranızda Google reklamları almak isteyen veya Google Adsense nasıl onay alınır? gibi soruların cevabını arayanlar vardır. Bu yazımızda bu konulara daha detaylı açıklamalar yaparak, Google Adsense hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı amaçlayacağız.

Google Adsense reklamları alarak para kazanmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde Google sizi Adsense’ye kabul ederek para kazanmanıza olanak tanıyor. Google Adsense kriterlerine uyan bir siteniz var ve sitenizde reklam yayınlayarak para kazanma düşüncesindesiniz. Reklam başvurunuzu yaptıktan sonra Google’ın sitenizi değerlendirip uygun görmesi için Google Adsense onay alma süreci mevcuttur.

Google’ın belirttiği kriterlerini uygulamanız halinde de reddedilme gibi sorunlar oluşabilir. Bu sorun, Google’ın sizde bir eksik görmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu doğrultuda eksik olan durumları bütünüyle tamamlayıp tekrar başvuru yapmanız halinde Google Adsense tarafından onay alabilirsiniz. Ardından da gönül rahatlığıyla reklamları web sitenize veya videolarınıza entegre ederek buradan gelir elde edebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu internet mecrasında bir şeyler yapmaya çalışan herkes bu reklamlardan yararlanmak ister. Çünkü, insanlar uğraştıkları işlerden bir verim almak isterler ve bu doğrultuda çalışırlar. Özellikle bu virüs salgını zamanında insanlar kendilerini daha da internete vermiş ve bu konular hakkında araştırma yapmışlardır. Bu doğrultuda kimisi bir web site veya Adsense reklamlarını kullanabileceği herhangi bir platforma katılmış ve buralarda zaman geçirmeye başlamıştır. Lakin, unutulmamalıdır ki özellikle bu pandemi sürecinde Google Adsense onay alma süresi geciktirilmektedir. Bunun nedeni şu anda tam olarak bilinmese de Google’ın çalışanlarına uyguladığı bir çalışma sisteminden dolayı geciktirildiği düşünülmektedir.

Google Adsense’den Onay Almak İçin Neler Yapılmalı?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere aslında Adsense onayı almak oldukça kolaydır. Çünkü, onayı alabilmek için uygulayacağınız adımlar, oldukça temel adımlardır. Bu doğrultuda bu adımların tam anlamıyla uygulanması halinde reddedilme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Adsense onay alma yolları ise şu şekildedir:

Kaliteli ve Özgün İçerik

Kaliteli ve özgün içerik, Google için en önemli kriterdir. Çünkü, Google’ın asıl misyonunun kaliteli içerik olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu doğrultuda sitenize veya Adsense reklamlarının kullanıldığı herhangi bir platformda kaliteli bir içerik yayınlamanız sizi hem Google’da öne çıkaracak hem de Adsense reklamlarını almanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Meta Açıklaması

Öncelikle bu kriterin daha çok web siteleri ilgilendirdiğini açıklamamız lazım. Meta açıklamalarını yeni duyanlar için açıklamamız gerekirse: Meta açıklamaları, Google tarafından çıkan sonuç sayfasında bulunan ve girilen içeriği açıklayan bir açıklama türüdür. Bu meta açıklamalarını tamamıyla SEO uyumlu yazmak son derece önemlidir. Sonuç olarak SEO, sizin sitenizin geleceği için oldukça önemlidir. Bu durumda da Google Adsense meta açıklamalarına son derece dikkat etmektedir.

Yeterli İçerik

Belki de Google Adsense’nin onaylanmasını etkileyen en büyük faktörlerden birisi yeterli içerik sayısıdır. Bu duruma küçük bir örnek verecek olursak. İnternet sitelerinde Adsense reklamı alabilmek için belirli bir sayıda içerik girmek gereklidir. Bunu YouTube üzerinden açıklayacak olursak da şöyle söyleyebiliriz: YouTube’da Google Adsense reklamlarını açabilmek için 1000 abone ve 4000 saate ihtiyaç vardır. Bu işlemler de ancak içerik girerek yapılabilmektedir. Bu doğrultuda yeterli içerik sayısının olması Adsense için son derece önemlidir.

Google Analytics ve Google Search Console’yi Siteye Entegre Etmek

Bu işlem fazla dikkate alınmasa da aslında onay almayı sağlayan temel yapı taşlarından bir tanesidir. Bu özelliklerin siteye entegre edilmesi sizin onay sürecinizi hızlandırır ve daha kaliteli bir siteye sahip olunabilir. Bu durumda Google Analytics ve Google Search Console site için oldukça önemlidir. Bununla ilgili sitenizi etkileyen diğer önemli faktörler de şu şekildedir:

İletişim Sayfası

İletişim sayfası, siteniz için son derece önemlidir. Çünkü, Google sitenizin ulaşılabilir olmasına dikkat edecektir. Bu durumda iletişim sayfasının bulunması bir gerekliliktir. Ayrıca bu tür işlemler SEO’ya da etki ettiğinden siteler için yapılması önerilmektedir.

Gizlilik Politikası

Google’ın önemsediği bir diğer önemli hususta gizlilik politikasıdır. Gizlilik politikasının olması siteniz için büyük bir avantajdır. Ayrıca aynı iletişim sayfasında da olduğu gibi sitenize SEO desteği de sağlamaktadır. Kısacası gizlilik politikası size büyük bir yarar sağlar.

Hakkımızda Sayfası

Şüphesiz kendinizi tanıtmanız son derece önemlidir. Aynı zamanda Google’da bu konuyu önemsemektedir. Bu doğrultuda sitenizde bir hakkımızda sayfasının bulunması hem SEO açısından hem de onayı süreci açısından son derece önemlidir.

Google Adsense Başvuruları Hangi Durumlarda Reddedilir

Google Adsense tarafından onaylanma ihtimaliniz olduğu gibi reddedilme ihtimaliniz de vardır. Yani, Google Adsense garanti onay alma gibi bir söz kesin olmamakla birlikte bütün kriterlere uymanız durumunda reklam almamanız için ortada herhangi bir sebep kalmıyor. Eğer Google’ın belirttiği kriterlere uymadığınız takdirde Adsense başvurunuz reddediliyor. Reddedildiğiniz takdirde, gelen mailde reddedilme nedenleriniz size iletilmektedir. Google Adsense başvurularının reddedilme durumları ise şu şekildedir;

Uygunsuz İçerikler

Bildiğiniz gibi Google, uygunsuz içeriklerin karşıtı bir yapıdadır ve böyle sitelere veya kanallara kesinlikle Adsense onayı vermez. Bu tür durumların kesinlikle geri dönüşü yoktur. Yani, ne yapılırsa yapılsın bu içerikler silinip yeniden düzgün içerikler girilmediği takdirde Adsense tarafından asla onay alınmaz.

Yetersiz İçerik

Yukarılarda da bahsettiğimiz gibi Adsense için en önemli kriter yeterli içeriktir. Bu doğrultuda yetersiz içerik asla onaylanmaz desek yanlış olmaz. Sonuç olarak bir YouTube kanalı asla 1000 abone ve 4000 saati geçmeden Adsense reklamlarından yararlanamaz. Bu doğrultuda yeterli içerik sayısına ulaşmak son derece önemlidir.

Kötü Tasarım

Bu neden çoğunlukla web siteleri için geçerlidir. Kötü tasarımlar SEO açısından da kötü olduğundan adsense tarafından pek onaylanmaz. Çünkü, Google kullanıcı deneyimini son derece önemsemektedir. Bu durumda kötü tasarımlı olan sitelere, yeterli içerik girilse bile adsense onayı verilmez. Bu durumda sitelerin tasarımlarını değiştirmesi gereklidir.

Google Adsense Onay ve Red Maili

Google Adsense başvurusunu tamamladıktan sonra normal süreçte 1 ila 3 gün arasında kesin sonuç cevabının gelmesi pandemi dönemi sonrası 1 hafta hatta 10 güne kadar uzadı. Bu sebeple başvuru yaptıktan sonra sabırla beklemeniz gerekiyor. Size mutlaka onay veya red mesajı gelecektir. Eğer onay alırsanız hemen sitenize veya kullandığınız herhangi bir platforma Adsense reklamlarını yerleştirebilirsiniz.

Reddedildiğiniz takdirde de hemen belirttiğimiz hataları düzeltip yeniden başvuru yapabilirsiniz. Tekrar başvuru yapmadan önce hatalarınızı düzeltip bir süre gelişime odaklanmanız yerinde olacaktır. Bu konuda Google tarafından belirlenmiş bir başvuru zaman aralığı yoktur. Yani, herkes istediği zaman başvuru yapabilir. Bu doğrultuda sabırlı olmak şarttır çünkü Google sitenizi veya kullandığınız platformu çok detaylı bir şekilde inceleyip size geri dönüş yapmaktadır. Tabii ki Google Adsense reklam alma koşulları oldukça merak edilen bir konudur.

Reklam alabilmek için ilk koşulun onaylanmak olduğunu zaten söylemiştik. Onaylandıktan sonra ortada herhangi bir koşul kalmamakta. Sonrasında yine kaliteli içeriklerle beraber Adsense tarafından reklam alabilir ve yolunuza devam edebilirsiniz. Fakat, burada dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. O da kalitenizi asla bozmamanızdır. Kalitenizi düşürdüğünüz anda Google algoritması bunu fark edip Adsense hesabınızı dondurabilir. Yani, Google için kalite her zaman ilk plandadır.

Exit mobile version