1. Ana Sayfa
  2. SOSYAL
  3. Havuz da mı Yüzmek Daha Sağlıklı, Denizde mi? – Webtekno

Havuz da mı Yüzmek Daha Sağlıklı, Denizde mi? – Webtekno

havuz-da-mi-yuzmek-daha-saglikli-denizde-mi-webtekno-pGFwkqpD.jpg

Yaz aylarının vazgeçilmez sorularından biri olan “denize mi gitsek, yoksa havuza mı?” kararsızlığının yanında “havuz mu daha pak, yoksa deniz mi?” belirsizliğini açıklığa kavuşturmak, nereyi tercih edeceğiniz noktasında epey yararlı olacaktır.

Şimdi birçok açıdan hem denizin hem de havuzun artı ve eksilerine bakalım ve kararı size bırakalım.

Sularının olabildiğince temizlenmeye çalışıldığı havuzların tersine denizler, daima olarak bir gelgit halindedir ve aslında bu durum, zannedildiği üzere uygun bir şey değildir.

Deniz sularının devamlı olarak devinim halinde olması, endüstriyel alanlardan çeşitli kimyasalların ve hayvan çiftliklerinden farklı hayvan dışkılarının bu sulara karışabileceği manasına gelir ve epey kaygı vericidir.

Ayrıca denizlerde bilhassa yaz aylarında, bir tıp bakteri olan mavi-yeşil alglerin oranı sıcak havanın tesiriyle artışa geçer ve bu algler, ölümcül toksin zehirlenmelerine sebebiyet verebilir. 

Toksin salan alg çiçeklerininin bulunduğu sularda yüzmek ya da o suyu yutmak da deri döküntülerine, ateşe ve çeşitli mide-bağırsak rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Bakteri ve virüsler, denizlerin ve çeşitli su birikintilerinin olmazsa olmazlarıdır.

Bu sular, epey tehlikeli canlılar barındırabilir ve insan sıhhatine geri dönülmez zararlar verebilir. Örneğin ishal, çoklukla kanalizasyon sularının denize karışmasıyla yakalanabilecek en yaygın rahatsızlıklardandır. 

Aynı vakitte deniz ve çeşitli su birikintilerine rastgele bir fare idrarı karıştığında Leptospirosis (Weil hastalığı) isimli bir hastalık gelişebilir ve bu su içildiği takdirde, çeşitli enfeksiyonlar, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

2018’de yapılan bir araştırma da deniz suyunun zararlarına işaret etmekte.

Bu çalışmayla, denizde yüzen şahısların havuzu tercih edenlere oranla kulak ağrıları, mide rahatsızlıkları ve çeşitli enfeksiyonlara yakalanma mümkünlüğünün kıymetli ölçüde daha fazla olduğu tespit edildi.

Ayrıca denizler uçsuz bucaksız, bazı su birikintilerinin içeriği de belirsiz olduğundan bu bölgelerde beşerler için tehlikeli çok sayıda canlının varlığı da es geçilmemeli.

Akla gelen birinci örneklerden, soktuklarında çoklukla insan canına kast eden denizanaları, bu manada en tehlikeli deniz canlılarındandır ve onlardan korunmak, birtakım vakitlerde mümkün olmayabilir.

Fakat tüm bunların tersine havuzlarda bu tip tehlikeli canlıların varlığı, çeşitli hayvan atıkları ve kimyasal akıntıların olma ihtimali kelam konusu bile değildir. 

Peki havuzlar ne durumda?

Söz konusu havuzlar olduğunda akla gelen kuşkulardan birincisi, havuzdaki suyun ne sıklıkla değiştirildiği ve içerisindeki klorların bizi olumsuz manada ne ölçüde etkileyip etkilemediği.

Ne yazık ki havuzlarda hiçbir dezenfeksiyon formülü %100 oranında sonuç vermez ve giardia yahut cryptosporidium üzere tek hücreli parazit ya da patojen olarak bilinen bu ziyanlı canlılar, klorlama sürecinden sonra da hayatta kalabilir.

Aynı vakitte açık ya da kapalı farketmeksizin klorlu havuzda yüzme, bilhassa çocuklarda astım ve saman nezlesi gibi teneffüs yolu hastalıklarının gelişimi açısından epeyce baskın bir risk faktörü taşır.

Ayrıca havuza eklenen klorun ölçüsü, insan sıhhati noktasında bir oldukça değerli.

Klor büyük oranda tahriş edici bir husustur ve bu dezenfektan ter, tükürük, dışkı, saç, cilt parçacıkları ve güneş kremleri ile birleştiğinde çok daha ziyanlı bir husus haline gelir. Farklı hususlarla birleşen bu klor da deri yoluyla emilebilir, yutulabilir ve buharlaşarak teneffüsü etkileyebilir.

Yine çeşitli unsurlarla birleşen klorun, insan DNA’sına da ziyan verebileceği üzerine birtakım çalışmalar gerçekleştirilmiş durumda. Bu havuz klorunu laboratuvarda fareler üzerinde test eden araştırmacılar, farelerin mevti üzerine hayli şaşırmıştı. Bilim insanları da bu çalışmadan yola çıkarak, havuz suyunun kanser riskini artırabileceği noktasında hemfikir oldu.

Yaz aylarında serinlemek ve keyifli dakikalar geçirmek için tercih ettiğimiz bu suların her ikisi de farklı açılardan çeşitli riskler barındırmakta.

Özetle ne havuzların ne de denizlerin insan sıhhati noktasında tamamıyla güvenli olduğunu söylemek mümkün değil fakat bu demek değildir ki ikisi de tercih edilmemeli. Bu alanların kullanımı belli bir müddetle sınırlandırıldığında bu risk faktörlerini en aza indirgemek mümkün.

Kaynaklar: Science Alert, VICE, The Guardian, Parenting Science
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap