1. Ana Sayfa
  2. SOSYAL
  3. Hindistan’da Tarihi Tren Kazası: 280 Ölü, 900 Yaralı – Webtekno

Hindistan’da Tarihi Tren Kazası: 280 Ölü, 900 Yaralı – Webtekno

hindistanda-tarihi-tren-kazasi-280-olu-900-yarali-webtekno-TC1lF9bW.jpg

Hindistan’da tren kazaları sık sık yaşanıyor. Ülkede her gün yaklaşık 12 milyon kişi trenle seyahat ediyor. Fakat demiryollarının eski ve bakımsız olması, sinyalizasyon sisteminin yetersizliği ve insan yanlışları nedeniyle yüzlerce kaza meydana geliyor.

Son olarak Kolkata’nın yaklaşık 220 kilometre güneybatısında iki yolcu treninin raydan çıkması ülke tarihinin en ölümcül tren kazalarından birine neden oldu. Bir trenin 10 ila 12 vagonunun raydan çıktığı ve bu trene karşı istikametten gelen öteki bir yolcu treninin çarptığı belirtildi.

Kazanın nedeni araştırılıyor

Kazanın nedeni şimdi bilinmiyor. Demiryolları Bakanlığı sözcüsü Amitabh Sharma, kazayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Sharma, kazanın mümkün nedenleri ortasında rayların kopması, fren sisteminin arızalanması yahut şoförlerin dikkatsizliği olabileceğini söyledi.

Kazanın akabinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi, olay yerine giden kurtarma takımlarına teşekkür etti ve yaralılara acil şifalar diledi. Modi, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye iletisi gönderdi ve hükümetin gerekli yardımı sağlayacağını kelam verdi.

Hindistan’da son büyük tren kazası Ağustos 1995’te yaşanmıştı. Yeni Delhi yakınlarında iki tren çarpışmış ve 358 kişi ölmüştü. Uzmanlar, Hindistan’ın demiryolu altyapısını modernize etmesi gerektiğini belirtiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap