1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. İhracatçının rekabetçi kur talebi sürüyor

İhracatçının rekabetçi kur talebi sürüyor

1664888971287-my-project-13.jpg

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, döviz kurlarının bir paralel olarak kullanılması gerektiğini düşünmez yineledi. Gültepe, Merkez Bankası’nın aldığı yüzde 2 geri dönüş desteği kararının ihracatçıya, üreticiye verilen bir katkı olmadığını söyledi.

Türkiye’nin stratejik sektörleri arasında yer alan hazır giyim ve konfeksiyon, Yeşil Mutabakat’a uyum sağlamak yol tarifi niteliğindeki “Sürdürülebilirlik Stratejisi ve Eylem Planı” belgesini açıkladı. Planın tanıtım için düzenlenen basın toplantısı; TİM ve İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Gültepe’nin yanı sıra, hazır giyim sektörü birlik başkanları ve sektör avcıları katıldı.

“Avrupa’nın vazgeçilmezi değiliz”

Ekonomi’deki Sahip olmak Göre Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 40’ından fazlasını Avrupa Birliği (AB) ülkesine yaptığını, hazır giyim ve konfeksiyonda oranının yüzde 60’ı geçtiğini hatırlatan Gültepe, “Avrupa’nın en büyük üçüncü şampiyonlarıyız ama vazgeçilmez değiliz. Altyapımızı ve hazırlıklarımızı bu bilgisayara uygun yapmaya çalışıyoruz. Sektörümüzde son dönemde yeşil fabrika modeline geçildi. Çok sayıda güneş enerjisi yatırımları yapıldı, yağmur sularından yararlanıyoruz. Ama biz yeşil kalmasını Avrupa istiyor diye yapmayız, geleceğimize miras bırakmak istiyoruz. Bu tartışmaların önemine bağlı olarak” dedi.

“2050’de sıfır karbon hedefine bölümü hızlandırmak istiyoruz”

Avrupa Birliği’nin aldığı kararları kuresel gezegenleri korumak için yakından takip etmek zorunda olanın altına çekmek zorunda olan Gültepe, şöyle devam etti: “Özellikle hazır giyimde bu büyük pazarın başka bir alternatifi yok. Dolayısıyla 2050’de sıfır karbon hedefine yönelik sektörü hızla hazırlıyoruz. Biz hazır giyim ve konfeksiyonda kilogram birim değeri 40 satış, yıllık satışımızı 40 milyar harcamayı hedefliyoruz. Hedefe ulaşmak için tasarımlı, yenilikçi ve markalı üretimi artırmanın yanı sıra yeşil üretim kapasitemizi maksimuma çıkarmak durumundayız. Çünkü AB merkezli her dört firmadan üç 2030’a kadar sürdürülebilirlik esası tedarik zincirini yeniden yapılandıracak. Yeşil dönüşüm için finansman desteği hayati önem taşıyor. İHKİB’in hazırladığı projelerle AB’nin hibe desteklerinden etkin bir şekilde yararlanıyoruz.”

“İniş döneminin bittiğini düşünüyoruz”

Bugünkü maliyetleri artan maliyetler nedeniyle fiyat tutturmada zorlandıklarını, bunun da siparişleri olumsuz kararını verecekler TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Ancak her çıkışın bir de çıkış var. İniş döneminin biteceğini düşünüyoruz, çıkışa hazırlanıyoruz. Finansmana erişim eskiye göre daha rahatladı. Son 4 ayda yüzde 30’a yakın enerji indirimi oldu. Şu anda bazi bölümler rekabet konusunda sıkıntı olduğu için mevcudu koruma görevi çok ciddi bir destek oldu, daha kötünün yaşanmasının önüne geçildi. Önümüzdeki dönemde indirimi görmesek bile en düşük fiyat düşüşünü da görmeyiz. Fiyatları artırma psikolojisini düşürmemiz lazım” diye konustu.

Doviz kuru talebi

Gültepe, evin Elde Edilen Dövizin Merkez Bankası’Na Satışında Firmalara Yüzde 2 Dönüşüm Desteği Sa DanenseSı Yönündenki Son Düzenlemenin Iracatçıya Yönelik doğrudan Bir Destek Olmadını Belirtyledk Enflasyon Kurudklarının Kurudklarının. Gültepe, “TCMB’nin son düzenlemelerinin ardından ihracatçılar olarak hala ‘enflasyon artışı ile doğru sonuçlar kur seviyesini’ duruşunuzu koruyamıyorsunuz” sorusuna “Her zaman” şeklinde yanıt verdi.

Gültepe şöyle devam etti: “Son düzenlemenin hiçbir anlamı yok. Bu doğrudan ihracatçıya, üreticiye verilen bir katkı değil. Tamamen dışarıdaki kaynaklar Türkiye’ye çekmek için ortaya koyduğu bir kaynak.” Kredi kullanım koşulları ve Eximbank destekleri konusundaki soru işaretlerinin de iletildiğini hatırlatan Gültepe, “Kredilerin açılması, dışarıdaki çıkışlardan ülkeye gelme konusunda pozitif bir ortam olduğunu düşünüyorum” diye konustu.

Eylem Planı ile Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörü değer zinkirinin Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyumlu yeşil dönüşümü sağlamak için 6 dönüşüm önceliği belirlendi. Bu dönüşüm önerilerine karşılık gelen 6 temel strateji ve bu hedefin hayata geçirilmesini sağlayacak 40 eylem tasarlandı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap