İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. IMF: İklim yatırımları için özel dal daha fazla finansman ayırmalı

IMF: İklim yatırımları için özel dal daha fazla finansman ayırmalı

imf-iklim-yatirimlari-icin-ozel-dal-daha-fazla-finansman-ayirmali-rs6L9uhk.jpg

Uluslararası Para Fonu (IMF), Global Finansal İstikrar Raporu’nun “Yükselen Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ekonomilerde Özel İklim Finansmanının Ortaya Çıkarılmasına Yönelik Finansal Politikalar” başlıklı analitik kısmını yayımladı.

Raporda, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak için global iklim yatırımlarının 2030’a kadar yıllık yaklaşık 5 trilyon dolara ulaşmasının gerekeceği, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde ise iklim değişikliğinin tesirlerinin hafifletilmesine yönelik yatırım gereksiniminin tıpkı periyotta 2 trilyon dolara çıkacağının öngörüldüğü kaydedildi.

Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde, şiddetli piyasa şartlarında sonlu mali alan göz önüne alındığında, iklim değişikliğinin tesirlerinin hafifletilmesine yönelik yatırımların finansmanında özel dalın kilit bir rol oynaması gerekeceği belirtilen raporda, bu ülkelerdeki yatırım gereksiniminin birçoklarının özel kesim tarafından karşılaması gerektiği, kamu yatırımlarındaki artışın hudutlu olmasının beklendiği aktarıldı.

Raporda, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde 2030’a kadar özel dalın iklim yatırımlarının yaklaşık yüzde 80’ini sağlaması gerekeceğinin iddia edildiği belirtildi.

Yükselen piyasalar ve gelişmekte ekonomilerde özel sermaye için alımlı bir ortam yaratmak gayesiyle geniş bir siyaset karışımına gereksinim olduğu vurgulanan raporda, karbon fiyatlandırmasının sermaye akışlarını düşük karbonlu yatırımlara kaydırmada son derece tesirli olabileceği fakat siyaset yapıcıların bunu ek siyasetlerle tamamlaması gerektiğine işaret edildi.

“Karbon fiyatlandırması siyaset karışımının ayrılmaz bir modülü olmalı”

Öte yandan IMF, Mali İzleme Raporu’nun “İklim Dönüm Noktası: Isınan Dünyada Maliye Politikaları” başlıklı birinci kısmını yayımladı.

Net sıfır emisyon amaçlarına ulaşmaya yönelik çoğunlukla harcamaya dayalı tedbirlere güvenmenin giderek daha maliyetli hale geleceği vurgulanan raporda, bu durumun yüksek emisyonlu bir ülke için kamu borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının yüzde 45-50 düzeyine çıkaracağı ve borcun sürdürülemez bir seyre girmesine neden olabileceği ihtarında bulunuldu.

Raporda, sonlu bir iklim hareketinin ise dünyayı global ısınmanın olumsuz sonuçlarına maruz bırakacağı kaydedildi.

Emisyonları azaltmada uygun maliyetli olan ve birebir vakitte borç yükünü hafifletmek için gelir sağlayacak karbon fiyatlandırmasının uygulanabileceği vurgulanan raporda, karbon fiyatlandırmasının siyaset karışımının ayrılmaz bir modülü olması gerektiği söz edildi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap