İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği nedir? Bu özellikle hangi durumlarda karşılaşma ihtimalimiz var? Detaylar yazımızda.

Instagram Hassas İçerik Kısıtlaması Nedir?
3

Instagram günümüzde oldukça fazla popüler olan bir sosyal medya aracıdır. Bu sosyal medyanın bu kadar fazla kullanıcıya hitap etmesinin belli yükümlülükleri vardır. Bu yükümlülükler arasında belki de en fazla işimize yarayan özelliği Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği olmaktadır. Bu yazımızda sizlere Instagram’da sıklıkla rastladığımız özellik olan bu özelliği inceleyeceğiz.

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama

Bazı zamanlar önümüze istemediğimiz +18 görüntüler veya şiddet görüntüleri gelmektedir. Bu durum çocuklarında sıklıkla kullandığı bir sosyal medyada bizi korkutmaktadır. Bu hassas görüntülere veya videolara maruz kalan çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği bu durumların nispeten gerçekleşmesini engellemektedir. Bu özelliğin olması sosyal medyayı çocuklar için azda olsa daha güvenli bir yer haline getiriyor. Instagram hassas içerek kısıtlama özelliğinin temel amacı; Toplumsal ahlak değerlerine zarar verecek paylaşımlar kişinin isteğine göre kısıtlanır. Bundan ötürü kişi kendisine zarar verecek gördüğü paylaşımlar asla ana sayfasına düşmez ve otomatik engellenir.

Instagram içerik kısıtlama özelliği önceki yıllarda aktif edilebiliyorken yeni gelen güncellemeler ile birlikte hassas içeriğe sahip gönderiler karşınıza çıkabilir fakat sansürlü olarak çıkar. Sansürlü çıkar derken kullanıcının isteğine göre hassas içerikli paylaşım aktif edilebilir. Gönderinin üstüne ‘Hassas İçerik, görmek için tıklayın’ tarzında yazı bulunur. 

Hangi Tarzda Instagram Paylaşımları Hassas İçerik Kategorisine Girer?

Paylaştığınız bir gönderi toplumsal ahlak değerlerine aykırı görüldüğü anda otomatik olarak hassas içerik kategorisine girer. Instagram hassas içerikler şu şekildedir;

  • Şiddet barındıran fotoğraflar ve videolar.
  • +18 cinsellik içeren fotoğraf veya video.
  • Nefret içerikli paylaşımlar.
  • Rahatsız edici paylaşımlar.
  • Hayvan haklarını ihlal eden gönderiler.
  • İnsan haklarını ihlal eden gönderiler.

Instagram hassas içerek kısıtlama özelliği çoğu kullanıcı tarafından benimsenmiş ve beğenilmiş bir uygulamadır. Sosyal medyanın artık birçok kullanıcıya hitap etmesi bu özelliği getirmekte zorunlu kılmıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap