1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya
 3. İş Arayanlara Özel LinkedIn Profilinizi Geliştirmek Adına Uygulayabileceğiniz 10 Taktik ve Tüyo

İş Arayanlara Özel LinkedIn Profilinizi Geliştirmek Adına Uygulayabileceğiniz 10 Taktik ve Tüyo

is-arayanlara-ozel-linkedin-profilinizi-gelistirmek-adina-uygulayabileceginiz-10-taktik-ve-tuyo-lPlDhI6s.jpg

Günümüzün teknoloji çağında âlâ tasarlanmış bir LinkedIn profili, iş arayanların sonuca ulaşması için epey kıymetli. Patronlar ve işe alım uzmanları, yayınladıkları iş ilanlarında sonuncu kararı vermeden evvel adaylar hakkında detaylı bilgi edinmek için LinkedIn’e bakıyor. Bu nedenle LinkedIn profilinizin gereğince dolu olduğundan ve sizi başka adaylardan farklı kıldığından emin olmanız gerek.

LinkedIn üzerinde gördüğünüz iş ilanlarından rastgele birine başvurmadan evvel profilinizin gereğince bilgi sağlayıp sağlamadığını bir kere daha denetim edin. Şayet LinkedIn profilinizin sizi gereğince yansıttığını düşünüyorsanız, bu içeriğimizde iş ilanları için sizi bir adım öne çıkaracak LinkedIn profil taktiklerine yakından bakacağız.

 LinkedIn profilinizi geliştirebileceğiniz ve platformu daha düzgün kullanabileceğiniz taktikler:

 1. Profil bilgilerinizde imla yanılgısına yer vermeyin.
 2. Profilinize anahtar sözler ekleyin
 3. Profesyonel bir profil resmi kullanın ve LinkedIn başlığınızı profesyonel görünecek halde güncelleyin
 4. Profil özetinizin kişiliğinizi yansıtmasını sağlayın
 5. Doğru bireylerle ve kümelerle temas kurun
 6. Başkalarından tavsiye isteyin
 7. Profilinizi herkese açık pozisyona getirin
 8. Profil URL’nizi özelleştirin
 9. Profiliniz için bir rozet oluşturun ve bunu öbür ağlarınıza ekleyin
 10. İş geçmişinizden gereksiz bilgileri kaldırın

1. Profil bilgilerinizde imla yanlışına yer vermeyin. 

Evet, epey kolay: Profilinizde imla yanılgılarına yer vermeyin. Elbette, bu durum kesimden dala farklılık gösterse ve birçok işe alım uzmanı Türkçeye hakikat düzgün hakim olmasa bile profiliniz, sizin vitrininiz. De, da eklerinin ayrılmadığı, anlamak için 3 kere okumanın gerektiği, alelade yazılmış bir profil özeti, emin olun pek çok kişi için sıkıcı ve yetersiz görünecektir.

2. Profilinize anahtar sözler ekleyin.

İşe alım uzmanları, rastgele bir iş ilanında gerçek adayı bulabilmek için anahtar sözleri kullanarak LinkedIn ve başka meslek sitelerinde arama yapar. Münasebetiyle anahtar sözler, profilinizin tamamında ve bilhassa de “Uzmanlıklar” kısmında epey kıymetlidir. Potansiyel şirketler tarafından bulunma bahtınızı artırmak için ayrıntılı bir araştırma yapıp, profilinizi en hakikat anahtar sözlerle donatın.

3. Profesyonel bir profil resmi kullanın ve LinkedIn başlığınızı profesyonel görünecek biçimde güncelleyin.

İşverenler ve işe alım uzmanları, yanlışsız adayları bulmak için tertipli olarak LinkedIn’i inceler ve profesyonel bir görsel onların başındaki gerçek tonu belirler. Sonuçta burası Instagram değil ve tercih edeceğiniz fazla karmaşık olmayan, sizi tam olarak yansıtan, pak bir fotoğraf; iş ilanları için birinci sıralara yükselmenize büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Aynı vakitte İsminizin çabucak altında yer alan ‘Başlık’ kısmı, varsayılan olarak aktüel iş bilgilerinizi gösterecek halde doldurulur fakat bu bilgiler her vakit kâfi olmayabilir. Başlık birebir vakitte insanların profilinizi ziyaret ettiğinde göreceği birinci kısım. İnsanlarda sırf tek bir birinci izlenim bırakabileceğiniz için burada yer alan bildirinin açık, manalı ve insanlara sizin kim olduğunuzu söylemesi gerekir. Burada en düzgün anahtar sözleri kullanmayı da unutmayın.

4. Profil özetinizin kişiliğinizi yansıtmasını sağlayın.

Profil özetiniz, mesleğiniz açısından kişiliğinizi en düzgün yansıtabileceğiniz yerdir. Bu kısma daha evvel katıldığınız faaliyetleri, yeteneklerinizi, nelerde düzgün olduğunuzu, başarılarınızı, teknik maharetlerinizi ve sizi daha uygun açıklayacağını düşündüğünüz başka bilgileri ekleyebilirsiniz.

5. Hakikat şahıslarla ve kümelerle irtibat kurun.

Çoğu insan LinkedIn profilini güncellemeyi unutur fakat bu bir altın kuraldır: LinkedIn profilinizin aktüel olduğundan emin olun. Mevcut unvanınız her an şimdiki olursa sizinle irtibata geçen bireyleri hayal kırıklığına uğratmaz, onlara neler vadettiğinizi profilinizde gösterebilirsiniz.

6. Diğerlerinden tavsiye isteyin.

Geleneksel işe alım süreçlerinde tavsiye mektuplarının değerli bir yeri vardı; tavsiyeler de LinkedIn profilinizin değerli bir özelliğidir. Patronlar adayların profillerini incelerken eski bir işveren yahut iş arkadaşı tarafından profilinize verilen bir tavsiye, sizi her vakit bir adım öne geçirecektir. Tavsiye almanın en kolay yolu ise öbür birine tavsiye vermektir. Lakin burada herkesten değil, dal içerisinden bireylerden tavsiye almaya ve birebir biçimde dal içerisinden şahıslara tavsiye vermeye ihtimam gösterin; aksi takdirde profiliniz “sahte” havası yaratabilir.

7. Profilinizi herkese açık pozisyona getirin.

LinkedIn, genel manada meslek ve iş ilanları üzerine konseyi bir platform. Münasebetiyle profilinizi kapalı kullanmak ile kullanmamak ortasında pek bir fark bulunmuyor. Şayet bir iş ilanı peşindeyseniz, profilinizi herkese açık duruma getirmek epeyce tesirli bir taktik olabilir.

8. Profil URL’nizi özelleştirin.

Adınıza özel URL’ler, rastgele harf ve sayılardan oluşan bir URL dizisinden her vakit daha yeterlidir. LinkedIn’de profil URL’nizi isminizi ve soyadınızı içerecek biçimde özelleştirebilirsiniz. İsminizi içeren bir URL’ye sahip olmanın SEO açısından da değerli olduğunu unutmayın.

9. Profiliniz için bir rozet oluşturun ve bunu başka ağlarınıza ekleyin.

LinkedIn’de profiliniz için bir rozet oluşturabilirsiniz. Rozetleri daha evvel hiç duymayanlar ve “LinkedIn rozeti nedir?” diye soracak olanlar için kısa bir özet geçmek gerekirse bu rozetler, LinkedIn profilinize bağlı küçük bir fotoğraftır. Bu ilişkiyi e-posta imzalarınızda, web sitenizde, öbür toplumsal ağ sitelerinde yahut öteki rastgele bir çevrimiçi profilde kullanabilirsiniz. Bu sayede profil sayfanıza geri kontaklar oluşturabilir ve SEO sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

10. İş geçmişinizden gereksiz bilgileri kaldırın.

Profilinizi görüntüleyen patronlar muhtemelen geçmiş iş deneyimlerinizle ilgileniyorlar, bu nedenle bu kısmın yeni ve bilgilendirici olması kıymetlidir. Geçmiş iş bilgilerinizin gereğince açık olduğundan emin olun (Unvan ve tarihten daha fazlası). Lakin aradığınız role katkıda bulunmayacağını düşündüğünüz eski konumları da geri plana almayı unutmayın. Bu bilgileri büsbütün kaldırmayın çünkü patronlar üzerinde mesleğinizde bir boşluk varmış izlenimi yaratabilirsiniz.

LinkedIn’de güçlü bir profil oluşturmak için kullanabileceğiniz taktikleri derlediğimiz içeriğimizin burada sonuna geliyoruz. Üstte yer alan bu adımları uyguladıktan sonra Linked’ın profilinizin daha etkileyici bir görünüme kavuşacağına emin olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap