İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Karar yazarı Akyol’dan AKP- Yeniden Refah Partisi protokolü yorumu: Bu, ekonomiye bombadır!

Karar yazarı Akyol’dan AKP- Yeniden Refah Partisi protokolü yorumu: Bu, ekonomiye bombadır!

1679829950936-1665926863750-48-e-87-w-kopya.jpg

karar yazarı taha akyol, Cumhur İttifakı’na katılan Yeniden Refah Partisi’nin AKP ile imzaladığı protokole değinerek, “AK Parti ile Yeniden Refah’ın imzaladığı protokoller c) maddesi şöyle: ‘TCMB’nin Hazineyi fonlamasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu, ekonomi bombasıdır! Korkunç bir patlama bombasıdır!” yorumunu yaptı.

Akyol yazısında, “2001 Reformuyla, Merkez Bankası’nın Hazine’yi fonlaması yasaklanmıştı. (Merkez Bankası Kanunu madde 56) Çünkü yerleşimin temel nedenlerinden biri Merkez Bankası’nın para basıp Hazine’ye vermesiydi. Hükümetler sıkışınca veya seçimler yaklaşırken bu yola gidiyor, sonunda krizler patlıyordu. Benim “Laf Dinlemedi” adlı kitabımda bu konuda geniş bilgi vardır.Ali Babacan ve Mehmet Şimşek görevden uzaklaştırdıktan sonra Merkez Bankası kalıntıları kaldı, “128 Milyar dolar” vakası Berat Albayrak döneminde yaşanan… CB operasyonu Merkez Bankası’nın bağımsız olmaya gitti. Merkez Bankası elde ettiği harcamaları sarf etmeye başladı. ifadesini kullandı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap