Kenya’da 4,8 milyon kişi kripto para birimine sahip

kenyada 4.8 milyon kişi kripto paraya sahip

Kripto para biriminin benimsenmesi, Kenya’da son birkaç yılda hızla büyüyor. Aslında ülke, düzenlenmemiş bir dijital para birimi olarak faaliyet gösteren para birimine rağmen en iyi pazarlardan biridir.

Finder’ın Cryptocurrency Evlat Edinme Endeksi , ankete katılan 27 ülke arasında kripto para birimi sahipliği açısından Kenya’yı 12. sıraya koydu.

Bu, dünya ortalaması olan %15’in biraz üzerindedir. Kenya’da kripto para sahipliği Nijerya (%21) ve Gana (%17) gibi ülkelerin gerisinde, ancak Arjantin, Meksika ve Venezuela (her biri %15) ve Brezilya (%14) gibi ülkelerin önünde.

Bu, 27 ülkede 52.883 kişinin katıldığı çevrimiçi bir ankete dayanmaktadır.

Endeks , 27 ülkedeki İnternet kullanıcılarının devam eden bir anketi aracılığıyla dünya çapında kripto para birimlerinin büyümesini ölçtü.

Bitcoin hala %9 ile en popüler kripto para, onu %3 ile Ethereum ve Dogecoin izliyor.

En çok kripto para sahibi olan ülke Vietnam (%29), onu Hindistan ve Avustralya (her biri %23) ve Endonezya (%22) izliyor. Yelpazenin diğer ucunda, Japonya ve İngiltere en az kripto sahibine (her biri %6) sahipken, onu Almanya (%8) izliyor.

Bitcoin muhtemelen kripto para birimi dünyasında en çok bilinen isimdir, bu yüzden dünya çapında kripto sahiplerinin ortalama %39,1’i cüzdanlarında BTC olduğunu söyledi. Kenya’ya gelince, BTC sahipliği küresel ortalamanın üzerine çıktı ve kripto sahiplerinin %54,7’si BTC’ye sahip olduklarını söyledi.

Bu, Kenya’yı 27 ülke arasında 4. sıraya yerleştiriyor. Ankette sorulan beş kripto paradan (Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Solana ve Ripple) Bitcoin, Kenya’daki kripto sahipleri için 1. seçenek olarak yer alıyor. Ethereum (ETH), kripto sahiplerinin %22’sinin Ethereum’a sahip olmasıyla Kenya’nın 2. kripto tercihi olarak yer alıyor ve bu da küresel ortalama %24,4’ün altında. Bu, Kenya’yı ETH sahipliği için 16. sıraya yerleştiriyor.

Kenya’da kripto sahibi olanların %57’sinin erkek ve %43’ünün kadın olduğu ortaya çıktı – bu, erkeklerin kripto sahibi olma olasılığının kadınlardan yaklaşık 1,3 kat daha fazla olduğu anlamına geliyor. Kenya, ankete katılan ülkeler arasında erkeklerin hakim olduğu en düşük 11. kripto pazarına sahip. Anket, küresel olarak erkeklerin kripto para tutma olasılığının kadınlara göre ortalama 1,5 kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

Afrika’da kripto ve hükümet düzenlemeleri
Daha önce de belirttiğimiz gibi, kripto para birimi düzenlenmemiş bir dijital para birimi olarak çalışır ve bir dizi Afrika hükümeti daha önce bunlara yatırım yapılmasına karşı uyarılar yayınlamıştır. Geçen yıl Nijerya Ekonomik ve Mali Suçlar Komisyonu (EFCC) , gelişmekte olan kripto yatırımcılarını dijital varlıklarla ilişkili risklere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

EFCC, Nijeryalıların hileli yatırım planlarına para kaybettiğini söyledi. Vatandaşların büyük ölçüde Bitcoin ticareti, forex ve Ponzi planlarına para kaybettiğini söyledi.

Bir Ajans sözcüsü Wilson Uwujaren, “Bitcoin’e yatırım, arazi büyük ölçüde düzensiz ve sahtekarlığa meyilli olduğu için yüksek riskli bir faaliyettir” dedi.

Kenya’da, Kenya Merkez Bankası (CBK) geçen yıl Bitcoin’in herhangi bir hükümet veya merkez bankası tarafından verilmeyen veya garanti edilmeyen, düzenlenmemiş bir dijital para birimi olduğunu iddia etti.

CBK’ya göre, geçen yıl paylaşılan bir genelgede, şu anda Kenya’da Bitcoin gibi sanal para birimi kullanarak para havalesi hizmetleri ve ürünleri sunmak için hiçbir kuruluş lisanslı değil.

CBK genelgesinde, “Bu, halka, Bitcoin gibi sanal para birimlerinin Kenya’da yasal ödeme aracı olmadığını ve bu nedenle sanal para birimini değiştiren veya tutan platformun başarısız olması veya devre dışı kalması durumunda hiçbir koruma bulunmadığını bildirmek içindir.” Bölüm.

Buna rağmen, Kenya, Nijerya ve diğer Afrika ülkelerindeki kripto ekonomisi , Finder’ın Cryptocurrency Evlat Edinme Endeksi’ne göre, sahiplerin ortalama %56,1’i 18 ila 34 yaşları arasında , çoğunlukla gençlerin hakim olduğu önemli kilometre taşları yaşamaya devam ediyor.

Kenya’da, 18-34 yaşındakiler %75.2 ile kripto sahipliğine hakimken, %16 ile 35-54 yaşındakiler kripto sahibi olduklarını söyleyen bir sonraki grup. 55 yaş üstü olanlar ise %8,8 ile son sırada yer alıyor.

Afrika , kripto para birimlerinin benimsenmesi için en umut verici bölge olmaya devam ediyor.
Luno’nun Afrika Genel Müdürü Marius Reitz, TechTrendsKE’de burada yayınlanan bir sütunda , Afrika’nın mevcut konumunun ve beklentilerinin, kripto para birimlerinin benimsenmesi için en umut verici bölge olmaya devam ettiği konusunda hala büyük bir iyimserlik sağlaması gerektiğini belirtiyor.

Exit mobile version