1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Kılıçdaroğlu açıkladı; Hesap Uzmanları ve Maliye Teftiş kurulları ile DPT tekrar açılacak

Kılıçdaroğlu açıkladı; Hesap Uzmanları ve Maliye Teftiş kurulları ile DPT tekrar açılacak

1679605774997-2.jpg

T24 ekonomisi

CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal KılıçdaroğluTürkiye’de devlet bürokrasisinin en köklü yapısından olan ve AKP döneminde kapatılan Hesap Uzmanları Kurulu ve Maliye Teftiş Kurulu ile Devlet Planlama Teşkilatı’nın tekrar açacaklarını söyledi.

Kişi de Uzmanları Kurulu’nda yetiştikten sonra Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü gibi üst düzey bürokratik görevlere gelen Kılıçdaroğlu’nun açılacağını söylediği bu kurumlar, Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde AKP yönetimi tarafından Temmuz 2011’de kapatılmıştı.

Kılıçdaroğlu, Halk TV’de soruları yanıtlarken, bu konuda şu açıklamayı yaptı:

Hesap Uzmanları Kurulu gibi, Maliye Teftiş Kurulu gibi Devlet Planlama Teşkilatı gibi kurullar devlet akademisi vardır. Yani buradan yetişenler, devletin üst organlarında görev almışlardır. Müsteşarları hep buralardan gelmiştir.Buralarda her siyasi görüşten kişi vardır ama bunların hepsi için çalışırlar, devlet ne olduğunu, devletin nasıl çalışması gerektiğini bilirler.Fakat üzülerek ifade edeyim; Başkanları şöyle görev verirlerdi; ‘Gidin siyasal bilgiler Fakültesine, akademilere, Hukuk Fakültesine; son sınıf öğrencilerinden en başarılı olan hocalarla görüşen, gelen bizim sınava girenler diye ikna edin’. Maliye Teftiş Kurulu da aynısını yapacak.Devlet Planlama da aynısını yapacak.Biz birbirimizden eleman calardık, en yetişmiş olanlar bize gelsin ve bizim kurulumlarımız daha güçlü olsun diye.

Dediğim gibi bu üç kuruluş da kapattılar. Üç kuruluşa açılmak lazım çünkü bütün dünyada var bu tür kurullar. Ve bu tür kurullar, bürokratın temel taşıdır. Bakanlıkların teftiş kurulları yine aynı şekilde. Buralara çok kapsamlı ve özel sınavlarla insanlar alınır ve yetiştirilir. Daha sonra bürokrasi önemli görevlerde yer alır.”

TIKLAYIN | Maliye Teftiş Kurulu ve Hesap Uzmanları Kurulu Kapatıldı!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap