Kripto Para Dünyasında DeFi Dolandırıcılığı! 25 Milyon Dolarlık Halı Vurgunu!

white_hat_hacker.jpg

25 milyon dolarlık StableMagnet hırsızlığından sorumlu bir grup DeFi dolandırıcısının izini sürmek üzerine özel bir Cointelegraph röportajı sırasında. Bilgisayarın yarı otomatik bir ateşli silahtan ziyade soygun için bir silah olarak en iyi seçim olduğu dijital ödemeler ve finans dünyasında. Dünyanın dört bir yanından dolandırıcıları ve dolandırıcıları takip etmek, merkezi polis güçleri için neredeyse imkansız hale geliyor.

Cointelegraph ile yaptığı son röportajda, bilinen bir siber kanun kaçağı, 25 milyon dolarlık StableMagnet’i, polis yetkilileri ve sonunda çalınan paranın geri verilmesinden sorumlu olan bir grup merkezi olmayan finans (DeFi) dolandırıcısının izini nasıl sürdüğüne dair bilgileri paylaşıyor. yatırımcılara en kısa sürede

StableMagnet platformu, stabilcoin mevduatlarına karşı yüksek getiriler altında tedbirsiz yatırımcıları cezbetti. Daha sonra StableMagnet, kripto para piyasasının yaklaşık 1000 kullanıcısı tarafından yatırılan 25 milyon dolarla kaçmayı başardı. Bu, dolandırıcıların kullanıcılarla oynadığı tam bir halı çekimiydi.

Siber tetikçi, halıyı çekmeden hemen önce pazara yatırım yapmadan önce projenin meşruiyetini sağlamak için kodu analiz etti. Sistemdeki olası açıklar ve güvenlik açıkları konusunda kendisini uyaran Twitter mesajlarını hatırladı. Aktif bir etik hacker olan kanunsuz, dolandırıcıları takip etmek ve yatırımcıların miktarını adalet ödemek için getirmek için yola çıktı. Bilinmeyen etik hacker, Cointelegraph’a söyledi.

GitHub hesabının izini sürmekten sosyal medya platformu aracılığıyla dolandırıcıların aile üyelerini belirlemeye başladılar. Daha sonra, kanunsuzlar grubu Hong Kong’dan bir grup Çinli yerli buldu. Daha sonra kanunsuzlar, dolandırıcıların Manchester’daki bir Çin Mahallesi’ne seyahat durumlarının izini sürdü. Kendi başına bir meseleyi ele aldı ve Manchester’a tek yönlü bir uçuş rezervasyonu yaptı, dolandırıcılar o sırada farklı bir yere taşınmadan önce yerel polis yetkilileriyle dar bir zaman çizelgesi oluşturdu. Greater Manchester Polisi bu konuda yumuşak bir şekilde çalıştı ve aralarından birkaç dolandırıcıyı tutukladı.

Soruşturma sırasında polis, yaklaşık 9 milyon dolar taşıyan bu dolandırıcılardan tek bir USB cihazının farklı parçalarını ele geçirdi. 23 Ocak’ta daha sonra, popüler Crypto YouTubers’ın birkaç hesabı saldırıya uğradı ve izleyicileri bilinmeyen bir cüzdana para göndermeye yönlendiren metin içeren yetkisiz videolar yayınladı.

Exit mobile version