İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Microsoft ve Alphabet’in gelirleri Temmuz-Eylül periyodunda yükseldi

Microsoft ve Alphabet’in gelirleri Temmuz-Eylül periyodunda yükseldi

microsoft-ve-alphabetin-gelirleri-temmuz-eylul-periyodunda-yukseldi-O7Q4Ubbf.jpg

Takviminde 30 Eylül 2023’te sona eren 3 aylık periyodu 2024 mali yılının birinci çeyreği olarak kabul eden Microsoft, bilançosunu açıkladı.

Buna nazaran, şirketin geliri bu periyotta geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 13 artarak 56,5 milyar dolara çıktı. Microsoft 2022’nin tıpkı devrinde 50,1 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirketin net kârı da birebir periyotta yüzde 27 artarak 22,3 milyar dolara yükseldi. Firmanın net kârı geçen yılın tıpkı devrinde 17,6 milyar dolar olmuştu.

Microsoft’un geçen yılın Temmuz-Eylül devrinde 2,35 dolar olarak hesaplanan pay başına net kârı, bu yıl 2,99 dolar olarak kayıtlara geçti.

Şirketin açıklamasında değerlendirmelerine yer verilen Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Copilot” ile yapay zeka çağını dünyanın her yerinde beşerler ve işletmeler için gerçeğe dönüştürdüklerine işaret ederek, “Müşterilerimiz için üretkenlik artışı sağlamak emeliyle yapay zekayı teknolojinin her katmanına, her rol ve iş sürecine süratle aşılıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Microsoft Mali İşler Yöneticisi (CFO) Amy Hood da şirketin bulut ünitesinin gelirinin bir evvelki yıla nazaran yüzde 24 artarak 31,8 milyar dolara ulaştığına ve mali yıla güçlü bir başlangıç yapılmasını sağladığına dikkati çekti.

Google’ın ana kuruluşu Alphabet de 2023’ün üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

Buna nazaran, Alphabet’in elde ettiği gelir Temmuz-Eylül periyodunda geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 11 artışla 76,7 milyar dolara çıktı. Şirket, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 69,1 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirketin net kârı ise üçüncü çeyrekte geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 41,5 yükselerek 19,7 milyar dolara ulaştı. Alphabet, geçen yılın birebir çeyreğinde 13,9 milyar dolar net kâr elde etmişti.

Alphabet’in geçen yılın birebir devrinde 1,06 dolar olan pay başına kârı da bu yılın birebir devrinde 1,55 dolara yükseldi.

Şirketin CEO’su Sundar Pichai, arama motoru, YouTube, Pixel aygıtları ve bulut üzere eserlerinde yapay zeka takviyeli yeniliklerle bu çeyrekte elde edilen finansal sonuçlardan şad olduğunu belirterek, “Yapay zekayı herkes için daha yararlı hale getirmeye odaklanmaya devam ediyoruz, heyecan verici bir ilerleme var ve daha fazlası gelecek.” tabirini kullandı.

Alphabet CFO’su Ruth Porat da, arama motoru ve YouTube’daki manalı büyüme ile bulut hizmetlerindeki ivme sayesinde kayda paha gelir artışıyla işlerinin temel gücünün yine ortaya çıktığını vurguladı.

Porat, sürdürülebilir mali bedel sağlamak için makul sermaye tahsisine odaklanmaya devam ettiklerini aktardı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap