1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Microsoft yapay zekaya destek için kolları sıvadı

Microsoft yapay zekaya destek için kolları sıvadı

microsoft-yapay-zekaya-destek-icin-kollari-sivadi-3dknWwHK.jpg

Şirket, AI eklenti ekosistemini genişlettiğini ve AI uygulamaları ve yardımcı pilotlar oluşturmak için bir çerçeve sağladığını duyurdu. Tıpkı vakitte, Windows 11, 365 ve başka yardımcı pilotlarla birlikte çalışmasını sağlamak için OpenAI’nin ChatGPT için kullandığı tıpkı açık eklenti standardını benimsiyor.

Microsoft yardımcı pilot fikrini birinci olarak yaklaşık iki yıl evvel ortaya attı. Bunlar, satış konuşmaları yazma, imaj oluşturma ve daha fazlası üzere karmaşık bilişsel vazifelerde kullanıcılara yardımcı olmak için AI ve LLM’leri (büyük lisan modelleri) kullanan uygulamalar. Örneğin, Bing’de ChatGPT aslında bir yardımcı pilottur ve Microsoft, oburlarının yanı sıra Microsoft 365 ve Microsoft Security için de yardımcı pilotlar başlatmıştır.

Microsoft yapay zekaya takviye için kolları sıvadı

Şimdi ise şirket, yardımcı pilotların başka yazılım ve hizmetlerle etkileşime girmesine müsaade veren yeni “eklentiler” kullanarak geliştiricilerin kendi eklentilerini oluşturmasına imkan tanıyan özellikler ekliyor.

Microsoft CTO’su Kevin Scott, “Bing Chat’e bakıp bunun sihirli, karmaşık bir şey olduğunu düşünebilirsiniz lakin Microsoft, geliştiricilere kendi yardımcı pilotlarını oluşturmaya başlamaları için gereksinim duydukları her şeyi veriyor” dedi. “Bence önümüzdeki yıllarda bu, tüm yazılımların nasıl çalıştığına dair bir beklenti haline gelecek.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap