1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Microsoft yapay zekayı benimserken, meta veri deposuna sayonara diyor

Microsoft yapay zekayı benimserken, meta veri deposuna sayonara diyor

microsoft-ceo-satya-nadella-announces-the-new-bing-ai-based-homepage-100937312-large.jpg

Metaverse’i hatırladın mı?

Yapay zeka (AI) etrafındaki son abartılı patlamadan önce, dünyayı, teknolojiyi ve çalışmayı daha önce hiç hayal edilmemiş şekillerde dönüştürmeye hazır olan metaverse, Next Big Thing olarak kutsanmıştı. Yakında hepimiz, sıkışıp kaldığımız sıkıcı gerçeklikten çok daha ilginç, hayati ve üretken bir sanal dünyada birlikte yaşayacak ve çalışacaktık.

Facebook’un adını Meta olarak değiştirerek metaverse saldırısına öncülük eden sadece Mark Zuckerberg değildi. Microsoft, özellikle CEO Satya Nadella, “Bunun ne kadar büyük bir atılım olduğunu abartamam,” iki yıl önce Microsoft Ignite’ta yaptığı açılış konuşmasında.

O zamanlar, 2021’in başlarındaki uzun zaman önce, aydınlanmamış günlerdeydi. Şimdi, teknoloji şirketlerinin çok daha akıllı olduğunu söylüyorlar bize. Yaklaşan dönüşümün merkezinde yapay zeka var. Metaverse dünün haberleri.

Microsoft resmi olarak bunu reddediyor, ancak şirket metaverse üzerindeki çalışmaları fiilen durdurdu. Bunun gerçekleşme hızı baş döndürücü ve şu anda yutturmaca listelerinde yer alan teknolojilere yatırım yapmak isteyen işletmeler için uyarıcı bir hikaye.

Metaverse gelecek olduğunda

Nadella, 2021 açılış konuşmasında büyük vaatlerde bulundu: “Metaverse hakkında konuştuğumuzda, 90’ların başında web ve web siteleri hakkında konuştuğumuz gibi, hem yeni bir platform hem de yeni bir uygulama türü tanımlıyoruz…. Bir anlamda, metaverse, herhangi bir dijital alana gerçek varlığı getirerek, bilgi işlemi gerçek dünyaya yerleştirmemize ve gerçek dünyayı bilgi işlemin içine yerleştirmemize olanak tanır. Yıllardır dünyanın bu dijital temsilini yaratmaktan bahsettik ama şimdi gerçekten o dünyaya gitme ve ona katılma fırsatımız var.

Nadella, hem tüketiciler hem de işletmeler için büyük faydalar öngörüyordu. “Artık sadece bir fabrika katının kamera görüntüsüne bakmak değil; yerde olabilirsin” dedi. “Artık iş arkadaşlarınızla sadece video konferans yapmak değil; onlarla aynı odada olabilirsiniz. Artık sadece arkadaşlarla oyun oynamak değil; Onlarla oyunda olabilirsiniz.”

Şirket, Karma Gerçeklik Araç Kiti gibi projelerde geliştirmeyi hızlandırarak söylediklerini parayla destekledi. MRTKsanal gerçeklik çalışma alanı projesi AltspaceVR (2017’de geri satın almıştı)), onun HoloLens sanal gerçeklik kulaklığıve diğerlerinin yanı sıra endüstriyel metaverse birimi.

Metaverse nasıl geçmişe dönüştü?

O yatırım uzun sürmedi. Microsoft son zamanlarda 10.000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurduve balta çoktan düşmeye başladı. Açık konuşalım – işten çıkarmalar, lastiğin yola çıktığı zamandır; bir işletme için neyin önemli olup neyin olmadığını, bir şirketin geleceğinde neyin olduğunu ve neyin tarih olmak üzere olduğunu çok net bir şekilde ortaya koyuyorlar.

Mesaj bundan daha açık olamazdı: Metaverse, Microsoft’un geleceğinin önemli bir parçası değil. Altspace VR ekibinin tamamı serbest bırakıldı. MRTK ekibi de öyleydi. MRTK’nın yeni bir sürümünün önümüzdeki ay piyasaya sürüleceği göz önüne alındığında, bu özellikle Microsoft’un bir metaverse geleceği hakkında ne düşündüğünü anlatıyor.

Daha da önemlisi, Microsoft’un Industrial Metaverse Core ekibinin 100 üyesinin tamamını işten çıkarıyor, sadece Ekim ayında kurdu. HoloLens de dahil olmak üzere metaverse ile ilgili başka kesintiler de oldu.

Bu hamlelere rağmen şirket, “endüstriyel metaverse’e bağlı kalmaya devam ediyor

Sözler bir şeydir, eylemler gerçekten daha yüksek sesle konuşur. Gerçeği aramak için parayı takip edin. Microsoft, AI’ya 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmış olsa da, son işten çıkarmalar dalgasıyla metaverse ile ilgili herhangi bir şeyden aceleyle geri çekiliyor. Açıkçası, şirket geleceğin metaverse değil yapay zeka olduğuna inanıyor.

bu ne anlama geliyor

Peki bu sizin ve şirketiniz için ne anlama geliyor? İlk olarak, Microsoft ile ilgili teknolojileri içeren büyük metaverse planlarınız varsa, ne yaptığınızı yeniden incelemenin zamanı geldi. Microsoft, meta veri deposunu yalnızca kenarlarda destekleyecektir, yani bir dereceye kadar kendi başınızasınız demektir. Sonraki adımlarınıza karar verirken bunu dikkate alın.

Ayrıca, Microsoft’un AI vaatlerine çok fazla veya çok hızlı bir şekilde yatırım yapma konusunda dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Evet, şirket milyarlarca dolarlık yatırımlarla teknolojiye tamamen giriyor gibi görünüyor ve Bing’de kullanımıyla ilgili yüksek profilli açıklamalar. AI’nın esasen bundan sonra yaptığı her şeyin içine yerleştirileceğini iddia ediyor.

Yapay zekanın şirketin önümüzdeki yıllarda yapacaklarının çoğunu etkileyeceğine şüphe yok. Ama unutmayın, sadece iki yıl önceydi, Nadella meta evrenin “ne kadar büyük bir atılım” olduğunu abartamazdı. Ve şimdi Microsoft neredeyse her şeyi terk etti.

AI söz konusu olduğunda dikkatli olun. Buna yatırım yapmanız gerekiyor, ancak Microsoft’un kendisinin de uzun yıllar içinde olacağı netleşene kadar her şeyi yapmayın.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap