1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. OECD ülkelerinin üçte ikisinde konut fiyatları gerilerken Türkiye’de yıllık artış yüzde 153

OECD ülkelerinin üçte ikisinde konut fiyatları gerilerken Türkiye’de yıllık artış yüzde 153

1679837466235-frm-d-gz-5-a-eae-f-0-p.jpg

OECD’nin takip ettiği 46 ülkede 31’inde konut fiyatları son çeyrekte reel bazda geriledi. Fiyatların 15 ülke arasında olan Türkiye’de ise Merkez Bankası kurallarına göre ocak konut fiyatları yıllık bazda yüzde 153,1, aylık bazda ise yüzde 6,9 ​​​​arttı.

IMF’nin blog siteleri yayınlandı rapor konut bölgesi uzun süre boyunca düzenli olarak dağıtıldı. Konut sektöründe yaşanan düşüşün nedeni olarak merkez bankalarının faiz oranlarını artırması büyük ekonomist faizi ortalama yüzde 4 artırdığına dikkat çekildi.

Grafik: IMF

Raporda faiz oranlarında her yüzde 1’lik artışımın gayrimenkul sektöründeki fiyatları yüzde 2 oranında tüketici bilgisini yer veriliyor.

IMF, kuresel konut fiyatlarındaki düşüşün ne kadar süreceğinin buna bağlı olacağını belirtti. IMF’nin tahminlerine velet kuresel tahmininin bu yıl yüzde 9’dan yüzde 6,5’e gerilemesi bekleniyor.

Ülkenin yüzde 85’inde yer almasının bu yıl 2022’ye göre gerilemesini sağlaması bekleniyor.

Türkiye’de artmaya devam ediyor

Türkiye’de ise konut fiyatları artmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın konut fiyat raporuna göre Fiyatlar, ocak sonunda yıllık bazda yüzde 153,1, aylık bazda ise yüzde 6,9 ​​arttı.

Bahçeşehir Üniversitesi ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin Ekonomik (BETAM) yönetimine göre ise şubat evinde kiralık konut fiyatlarındaki yıllık hikaye yüzde 189.5 olarak gerçekleşti.

Uluslararası emlak danışmanlık şirketi Knight Frank’ın 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin konut fiyatları raporunda da Türkiye, fiyatların açık ara en çok yayıldığı ülke olmuştu. Türkiye’de konut fiyatları yıllık bazda yüzde 189,2 artarken ikinci sıradaki Estonya’da sahnelendiği gösteri yüzde 27,3 olmuştur.

Aynı rapora göre 2022’nin üçüncü çeyrek konut fiyatları dünyada en çok yayılan 3 il; İstanbul, Ankara ve İzmir olmustu.

nedenleri

IMF’nin raporunda konut fiyatlarında faiz oranlarının kritik bir gösterge olduğu belirtildi. Faiz ölçüleri dışında; gelir ve nüfusta yaşanan değişimler, inşaat maliyetleri ve konut fiyatlarının dağıtımındaki en önemli nedenler olarak sıralandı.

OECD baskısı ve nominal konut fiyatlarının 2021 yılı ilk çeyreği ile 2022 yılı son çeyreği arasındaki değişiklik

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap