İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Out Of Range Hatası Çözümü (%100)

Out Of Range Hatası Çözümü (%100)

Out Of Range Hatası Nasıl Çözülür
8

Bilgisayarların ya da oyunların açılışlarında ortaya çıkan Out Of Range hatası, maalesef kullanıcıları çileden çıkarmaya yetiyor… Türkçe ’de “Aralık dışı” anlamında kullanılan Out Of Range hatası, görüntü sorunu diye tabir edilebilir. Verilmiş olan çözünürlüklerin komutlarını bulmakta zorluk yaşayan ekran, sonun da Out Of Range hatasıyla karşılaşır.

Out Of Range Hatası

Yüksek çözünürlüğe sahip videolu oyunları açmaya çalışırken kullanıcıların karşısına, out of range hatası genellikle geliyor. Genellikle oyunların açılış aşamalarında kullanıcının karşısına çıkan bu hata, cihazda ki uygun çözünürlüklerin aralıklarının bulunmamasından ortaya çıkıyor. Kullanılan bilgisayarla monitör arasında uyumsuzluğun yaşanması, yazılım tabanında ki hatanın oluşması da out of range sorunu ortaya çıkmasına neden oluyor.

Out of range sorununa eğer çözüm bulmak istiyorsanız da, öncelik olarak problem kaynağına inmelisiniz. Bunu da sorunun oluşma nedenini anlayarak yapabilirsiniz. Cihaz dilediği çözünürlüğü eğer bulamazsa, görüntü de karanlık hale gelir. Doğal olarak çoğu kişi, böyle sorunlarla karşılaştığında panik haline düşebiliyor. Oysaki paniklemeden izlenmesi gereken yolla birlikte bilgisayarda ki istenilmeyen davranışlardan korunmak mümkündür…  Hatta problemi ortadan kaldırmakta gerekenlerin yapılması halinde mümkün hale gelir.

Gireceğiniz oyunun standart çözünürlük kapsamı Full HD olarak geçiyorsa, kullandığınız monitörde eskiyse o zaman siyah ekranla karşılaşmanızın normal olduğunu söyleyebiliriz.

Out Of Range Hatası Çözümü

Herhangi yazılımların ya da oyunların açılışlarında, karşınıza Out Of Range hatası geliyorsa aşağıda değineceğimiz yolları yapmanız gerekiyor…

İlk olarak Out of range hatasından kurtulma adımı olarak, reset atmanızı öneriyoruz.  İşlemlerin sonrasında da bilgisayar açılış ekranı konumundayken, F8 butonuna basmanız gerekiyor. Karşınıza gelecek seçeneklerin içinden de, Güvenli Mod ya da Safe Mod seçeneğini seçebilirsiniz.

Out of range hatası güvenli mod yöntemiyle açmış olunan bilgisayar sade şekilde çalışmaya başlamış olacak. Windows çoğu uygulamadan arındığından dolayı tek temel içeriklere erişme sağlanmış olacak… Böyle bir zaman aralığındaysa masa üstüne sağ tıklayıp ya da ekran çözünürlük ayarlarının açılmasıyla, çözünürlüğü düşürebilirsiniz. Bütün yukarıda sayılan işlemleri gerçekleştirdikten sonra da bilgisayarınıza yeniden reset atabilirsiniz. Güvenli mod’dan çıkacak olan bilgisayarınız, artık sizi out of range hatası olayından kurtarmış olacak…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. yaptım dediklerinizi fakat olmadı. Bilgisayar açılırken windows başlatılıyor yazısından sonra gelecem olan hoşgeldiniz yazısı gelmeden out of range hatası veriyor ekran öylece kalıyor.

    • 3 sene önce

      benımkı de aynı sekılde cozum bulabıldınız mı aydınlatırsanız sevınırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir