İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Özgüven Eksikliğinin Nedenleri ve Artırmanın En Etkili Yöntemleri

Özgüven Eksikliğinin Nedenleri ve Artırmanın En Etkili Yöntemleri

özgüven

Özgüven eksikliği yaşayan bireylerde, birçok başarısızlıklar görülmektedir. Özgüven, birçok başarıyı beraberinde getirir. Asla küçümsenecek bir duygu değildir. Özgüven eksikliği yaşan bireyler, birçok durumda kendilerini belli edemezler, hatta sahip oldukları gücün farkına bile varamayabilirler. Bundan dolayı özgüven kazanmak ve bu duygunun eksikliğinden azda olsa uzaklaşmakta fayda vardır. ‘Özgüvenim nasıl artar?’ ‘Özgüven artırmanın yolları nelerdir?’ gibi merak edilen birçok soru vardır. Aslında özgüven artırma yöntemlerinden önce özgüven eksikliği oluşturan durumları bilmek daha sağlıklı olacaktır. Özgüven eksikliğinin oluşmasına sebebiyet veren durumlar:

Özgüven Eksikliği Nasıl Oluşur?

  • Başarısız olunan olayların üzerinde çok fazla durmak. Halbuki bunlar başarısızlık değil de sizin kazanmış olduğunuz tecrübelerinizdir.
  • Ebeveynlerin çocuklarına davranışları da özgüven eksikliği durumunu doğurmaktadır. Ev içerisinde sözlü veya fiziksel şiddetlerin olduğu ortamlarda, çocuklarda özgüven eksikliği meydana gelir.
  • Kendisini önceden bir durum için asla yapamam kalıbına sığdırmakta özgüven eksikliğine neden olur. Bu düşünceye kapılmamalısınız ve kendinize daima güvenmelisiniz.
  • Yapamazsın, beceremezsin şeklinde söylemler alan bireylerde de özgüven eksikliği oluşur.
  • Gerçekleşmesi imkansız olan hedefler belirleyerek, bunların gerçekleşmesini beklemek. Bu durum tamamen hayal kırıklığıdır ve özgüvenin azalmasına neden olur.
  • Çok değer verilen eşin, dostun veya akrabanın kaybedilmesi.

Özgüven eksikliği oluşmasındaki birkaç etmen bunlardır. Bu durumlarda özgüven eksikliği oluşmasına yardımcı olur. Böyle durumlar karşısında daha sağlıklı düşünmenizde fayda olacaktır. İşte özgüven artırmanın en etkili yöntemleri:

Önerilen Yazı
Hipnoz Nedir? Nasıl Yapılır? Hipnoz Tedavisi ve Hipnoterapi

Daima Pozitif Düşünceler Besleyin

İnsanlar düşüncelerinin sonucunda karar verir ve ona göre davranışlarını sergilerler. Gün içerisinde aklınızda gezen olumsuz düşünceler sonucunda, kara verme ve davranışlarınızda buna göre olumsuz olabilmektedir. Aynı zamanda sizin potansiyel gücünüzü düşürmeye de neden olabilmektedir. Bundan uzaklaşmak pozitif düşünlere sahip olmalısınız. Yani karşınıza çıkan engellere, yapmanız gereken işlere ve başınıza gelen olumlu veya olumsuz olan her duruma karşı pozitif düşünün. Mesela yapmanız gereken işler çok zor olabilir, burada bunun üstesinden geleceğinize inanın. Yine gün içerisinde karşılaştığınız her türlü olumsuz duruma karşı pozitif bir düşünce ile bakın. Böyle durumların her insanın başına geldiğinin ve bu durumları kafanıza takmamanız gerektiğinin bilincinden olun.

Geçmiş Yaşantınıza Daima Olumlu Bakın

Birçok insan çok fazla zorlu durumla karşılaşır. Burada sergilediği davranışları, farklı şekilde yorumlayabilir. Örneğin birçok insan yaptığı en küçük hatanın dahi kusur olduğunu ve kendisi için başarısızlık temsil ettiğini öne sürmektedir. Aslında bu çok yanlış bir durum. Bunlar sizin için daima tecrübedir. Her insan hata yapar ki tecrübe edinsin. Tecrübe edinmek asla kolay bir şey değildir. Bunun için ödemeniz gereken küçük veya büyük bedeller olacaktır. Bunları asla başarısızlık olarak nitelendirmeyin. Geçmişinizdeki bu durumları, tecrübeniz olarak görün ve başarılarınızı da asla unutmayın. Aklına daima getirecek olduğunuz zamanlarınız, başarılarınız olsun. Başarılarınızı asla unutamayın ve onlardan çok daha iyi başarılara imza atacağınızdan da daima emin olun.

Daima Bilgiye Aç Olun

Her şeyi bilen insan mı kendisine daha çok güvenir, yoksa hiçbir şey bilmeyen insan mı? Hiçbir konuda bir fikri olmayan insanlar, çoğu konuda kendilerini başarısız hisseder. Çünkü yapılması gereken bir iş hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, o işi yapmak istemezsiniz ve buda sizin özgüvensiz olmanıza neden olur. Oysa daima bir şeyler öğrenmek isteseniz, öğrendiğiniz bilgilerin olduğu her alanda kendinize karşı güveninizde artacaktır. Öğrenmek aynı zamanda kendi gelişiminiz için de oldukça önemlidir. Bu gelişimi ve özgüveninizi artırmak için daima öğrenme duygusu besleyin.

Dış Görünüşünüze Özen Gösterin

Bunun özgüvenle ne alakası var diye sorabilirsiniz. Fakat bunları öğrenince, sizde dışa görünüşünüze daha çok dikkat edeceksiniz. Öncelikle tanıdığınız veya gördüğünüz birçok başarılı insanı bir düşünün. Bunların birçoğu giyimine ve dış görünüşüne dikkat eden kişilerdir. Sizin de böyle olmanız gerekmektedir. Sizin, çevrenizdeki insanlara karşı düzgün giyimli ve bakımlı görünmenizden dolayı, onlardan göreceğiniz ilgi ve onların akıllarındaki edineceğiniz yerde sizin özgüvenli olmanıza olanak sağlayacaktır. Bakımlı ve güzel giyinen birisi olduğunuzda, kendinizi daha mutlu hissedeceğinizden dolayı, özgüveniniz de artacaktır. Dış görünüşüne ve giyimine dikkat etmeyen bakımsız insanlara göre bakımlı ve güzel giyinen insanlar daha çok dikkat çekmektedir.

Yabancılarla Konuşmaktan Çekinmeyin

Özgüven eksikliğinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de yabancı kişilerle sohbet etmekten çekinmektir. Bu durumu birçok insan yapamıyor ve yapmaya çalıştığında da panikleyebiliyor. Tanımadığınız insanlarla iletişiminizi sağlayın. Gün içerisinde dışarı çıkrığınızda maketteki kasiyer, manavdaki çalışanlar seyahat sırasında yanınızdaki kişiler ile konuşmaktan çekinmeyin. Böyle yaparak aniden başarıdan başarıya atlamayı beklemeyin. Fakat böyle yaptığınızda, zamanlar kendinize olan güveninizde bir hayli artacaktır. Bu kişilerle konuşurken ters giden olaylar olabilir. Yani konuşma sırasında heyecanlanabilir ve konuşmak istemeyebilirsiniz. Durum böyle olunca konuşmayı sonlandırabilirsiniz. Unutmayın bu oldukça küçük bir yöntem olarak gelebilir. Fakat düzenli olarak yapıldığında etkisini sizde göreceksiniz.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmanın özgüveni artırmaya yarayan birçok sebebi vardır. Spor yapan insanlar, diğer insanlara nazaran kendilerini daha başarılı ve mutlu hissederler. Bunun aslında birçok sebebi vardır. Gün içerisinde yapılan spordan dolayı insanın kendini mutlu ve başarılı hissetmesi birçok kişi tarafından kanıtlanmıştır. Bunun en büyük sebebi ise, vücudunuzda meydana gelen değişikliklerin olmasıdır. Spor yapan kişiler kendilerine bir hedef belirlerler. Hedefe ulaşıldığından başarı duygusu oluşacağından, özgüvenlerinde de yükselmek olacaktır. Aynı zamanda düzenli spor yapan kişiler, fit bir görünüme sahip oldukları için kendilerine karşı güvenleri artacaktır.

Kısacası sizi mutlu eden ve başarılı hissetmenize yardımcı olan şeyleri yapmalısınız. Olumsuz sonuçlanan durumların da sizin için tecrübe olduklarını unutmayın.

Psikolojik Manipülasyon Nedir? Nasıl ve Kimler Tarafından Kullanır?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap