Photoshop Dosya Kurtarma İşlemleri

Photoshop Dosya Kayıt Etme İşlemleri

Photoshop Dosya Kurtarma İşlemleri

Özellikle diğer platformlarda olduğu gibi Photoshop dosya kurtarma işlemleri bilinmesi de hayati önem arz ediyor.  Photoshop kullanıcıları genellikle en çok dosyalarının kaybolmasından ya da silinmesinden korkuyorlar.  Yanlışlıkla Photoshop kapandığında, dosyalar kayboluyor bu yüzden de kullanıcıların yaptığı çalışmalara da asla ulaşılamıyor. Özellikle çoğu tasarımcılar, işlerin yoğunluklarına kendilerini kaptırarak dosyayı kaydetmeyi unutuyorlar. Bu durumda doğal olarak, onca emeğin çöpe atılması anlamına geliyor.

Aynı zamanda birden bire gerçekleşen elektrik kesintileri gibi sorunlarla karşılaştığınızda da, Photoshop dosya kurtarma işlemleri bilinmesi önem arz ediyor. Öncelikle bu tarz sorunlarla karşılaştığınızda soğukkanlılığınızı koruyarak hareket etmeniz gerekiyor.

Photoshop Otomatik Kayıt Alma İşlevinin Etkinleştirilmesi

Yazılımla ilgili hataları ya da arızaları asla önlemeniz mümkün değildir. Fakat olası sorunları alt etme yöntemleri hazırlayabilirsiniz. Photoshop otomatik kayıt alma işleminden yararlanarak, dosyalarınızın kaybolmasının önüne geçebilirsiniz. Bu işlemi şu aşamalarla aktif hale getirebilirsiniz:

  • Adobe Photoshop dosyasını açarak, ilgiyi sekmeye giriniz.
  • Düzen-Tercihler-Dosya İşleme- Kurtarma bilgilerini, otomatik şekilde kaydetme sıklığı özelliğine uydurmalısınız.
  • Photoshop’un bu özelliği, dosyaların hangi sıklıklarda kaydedilmesi gerektiğini ayarlıyor. Bunun haricinde ortaya herhangi sorun çıktığında da, Photoshop’da ki dosya kurtarma işlemlerini gerçekleştiriyor.

Kaydedilmeyen Photoshop Dosyalarının Kurtarılması

Photoshop dosyaları kayıt edilmesi için öncelikle;  otomatik kaydetme işlevi doğru ayarlanması gerekiyor. Yazılım donmalarına ya da hatalarına karşı Adobe Photoshop’u başlatarak, programda ki en son otomatikman kaydedilmiş dosyalarını geri yükleyebilirsiniz. Direkt Photoshop’u otomatik kurtamak için kullanılan klasöre gidilmesi gerekiyor.

PSB, PSD tarzında ki tüm kaydedilen dosyalar burada yer alıyor. Eğer yedek veya kayıtlı dosyalarda gizli durumdaysa gizli dosyaları görebilmek adına Dosya Gezgininde Görünüm/Seçenekler-Görünüm isimli sekmeye gitmelisiniz. Arkasından da dosyaları seçerek, güvenli yere kaydedip sonrasında tekrardan kullanabilirsiniz.

Silinen, Kaybolan PSD Dosyalarını Kurtarma İşlemleri

Photoshop dosyaları kayıt altına alınması için eğer otomatik kayıt etme özelliğini kullanmadıysanız ve dosyalarınız silindiyse; mutlaka Photoshop dosya kurtarma programından ya da aracından yardım almanız gerekiyor. Veri kurtarma yazılım programlarını kullanarak, silinmiş veya kaybolmuş Photoshop dosyalarınızı kolayca kurtarabilirsiniz. Kullanıcılara ait PSB, PSD ya da diğer önem arz eden tüm dosyaları engellere takılmadan, kolayca kurtarır.

Exit mobile version