RAT Nedir ve Nasıl Atılır?

RAT Nasıl Atılır

RAT Nedir?

RAT nedir sorusu, bilgisayar kullanıcıları tarafından çok fazla araştırılır hale gelmiştir. RAT(remote Access Trojan), kötü amaçlarla kullanmak üzere geliştirilen bir yazılım türü olarak karşımıza çıkıyor. Özetle Rat; bilgisayar korsanları bir bilgisayarda yetki sahibi olabilmek adına kullanılan bir virüstür…

Solucan vb. pek çok bilgisayarlar virüslerinin tam tersine RAT sisteme zarar vermez sadece sistemlerden verileri ele geçirir. RAT’lar bilgisayar kullanıcısına belli etmeden ileri seviyede ki yöntemlerle saklanırlar ve asla güvenlik yazılımcılarına yakalanmazlar. Sistem üzerinde ki RAT dosyalarının temizlenmesi sonucunda dahi RAT varlığının tespitini yapmanız oldukça güçtür.

RAT Nasıl Yapılır?

RAT virüs yazılım programını yapabilmek için öncelikle; Windows üzerinden çalıştırılabilir programın hazırlanması gerekiyor. Programın hazırlanabilmesi adına öncelikle, Windows platformunda kullanılan C# ya da C ailelerine mensup dillerden mutlaka minimum 1 tanesinin bilinmesi gerekiyor. Program dillerini bilmeyen ya da çok hakim olmayan kullanıcılar öz kaynaklarından kendilerine ait olanları kullansalar dahi asla RAT yazılımını hazırlayamazlar.

Bilgisayar üzerinde gerçekleşen eylemlerin hack haricinde de kontrol etmek gibi bir amacınız varsa, o zaman ücretsiz-ücretli versiyonlarını kullanabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu casus yazılımlarını, programlarla ilgili bilginiz olmasa dahi hazırlamanız mümkündür… Bu hususlar sayesinde, RAT virüs dosyaları kolaylıkla hazırlanarak, aynı zamanda saklana bilirde… Yalnız hazır şekilde ki programlarla oluşturulmuş olan RAT’larda kaynak kodları olmadığından; program arkada ki planda çalışırken bile tam anlamıyla fonksiyonların içerikleri bilinemez. Kısacası; kendinizin hazırlamadığı öz kaynaklarla oluşturulan casus yazılım programları, beklemediğiniz bir zamanda sizi zor duruma düşürebilir. Böylelikle saklamak amacında olduğunuz verileri siz kendiniz korsanlara sunmuş olursunuz.

RAT Virüsü Nasıl Atılır?

RAT virüs yazılımları, korsanlar tarafından seçilen kurbanın bilgisayarına sokulup, entegre edilebilmesi için; benzeri olmayan ve farklı teknikler uygulanır. İnternetten indirilen çok sayıda ki yazılım içerisine, kolaylıkla RAT indir işlemi korsanlar tarafından yapılıyor…  Bu yüzden de bilgisayar kullanıcılarına hep; internet ortamında güvenliliği meçhul kaynaklardan dosya indirilmemesi önerilir… Hatta yasal çerçevede olmayan dosyaların hiçbirinden de kesinlikle dosya indirilip, çalıştırılmaması öneriliyor. RAT dosyalarını genel olarak; maillere, illegal paylaşımlara, oyunlarda ki hile programlarına ya da fotoğraflara entegre ederek korsanlar kurbanlarına sunuyor. Anti virüs yazılım programlarının fark etmesinin zor olduğu hale yazılımlar getirilir. Kullanıcılarda bu yazılımları 1 defa bilgisayarlarında açsalar dahi RAT virüs yazılımını otomatikman sisteme yerleştirmiş oluyorlar. Böylelikle korsanlarda kolaylıkla kurbanının bilgisayarına erişebiliyor.

Exit mobile version