1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?
 3. Silinen Fotoğrafları Kurtarmak – Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

Silinen Fotoğrafları Kurtarmak – Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

Silinen fotoğrafları kurtarmak

Silinen fotoğrafları kurtarmak için bir güne ihtiyacınız olabilir. Bu durumla karşılaşmanız durumunda silinen fotoğrafları kurtarma adımlarını tek tek anlattık. Hoş geldiniz.

Bilgisayarlarda veya akıllı telefonlarda çok sayıda fotoğraf saklıyoruz. Bulut depolama sistemleri artık daha yaygın olmasına rağmen, güvenlik nedenleriyle tüm fotoğraflarını bulut sistemini kullanmayarak cihazlarımızda tutabiliyoruz. Bu nedenle, hafızadaki hafızayı azaltmak için fotoğrafları zaman zaman temizleyeceğiz.

Cihazda depolama alanı ve yer açmak için fotoğrafları silmek bazen üzücü olabilir ve onları geri getirmek isteyebiliriz. Bu yazıda, Android, iOS ve Windows için silinen fotoğrafların ücretsiz ve güvenilir bir şekilde nasıl kurtarılacağını tartışacağız.

Öneri: Aşağıda belirtilen yöntemlere ek olarak, EaseUS adlı bir program kullanmanızı da öneririz. Ücretsiz sürümle, maksimum 2 GB’a kadar, bilgisayarınıza bağlanabilen her bellek biriminden silinen dosyaları kurtarabilirsiniz. Windows, MacOS, Android ve iOS sürümleri ile EaseUS uygulaması.

1. Android için silinen fotoğrafları geri getirmenin 3 yolu

 • Google Fotoğraflar üzerinden silinen fotoğrafları geri getirme
 • OneDrive üzerinden silinen fotoğrafları geri getirme
 • Dropbox üzerinden silinen fotoğrafları geri getirme

2. iPhone (iOS) için silinen fotoğrafları geri getirmenin 3 yolu

 • Son silinenler üzerinden silinen fotoğrafları geri getirme
 • iTunes ile silinen fotoğrafları geri getirme
 • iCloud ile silinen fotoğrafları geri getirme

3. Windows için silinen fotoğrafları geri getirmenin 2 yolu

 • Geri dönüşüm kutusu üzerinden silinen fotoğrafları geri getirme
 • Dosya Geçmişini kullanarak silinen fotoğrafları geri getirme

1-Android için silinen fotoğrafları geri getirmenin 3 yolu

Google Fotoğraflar üzerinden geri yükleme

Adım#1: Android cihazınızda Google Albüm uygulamasını açın,

Adım#2: Sol üstten menüye erişin, ardından çöp kutusunu açın,

Adım# 3: Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafa veya videoya dokunun ve basılı tutun,

Adım#4: Alttaki “Geri Yükle” düğmesini tıklayın. Fotoğraflar nereye kaydedilecek:

 • Mobil Galeri Uygulaması
 • Google Fotoğraflar
 • Önceki albümü sil

Genel olarak, Android işletim sistemine sahip tüm akıllı telefonlarda Google Foto uygulaması yüklüdür. Bu uygulamada oturum açarsanız ve aramayı cevapladıktan sonra cihazınızın senkronizasyon işlevini açarsanız, cihaza giren tüm medya dosyaları da bu uygulamaya yüklenecektir. Bu nedenle, yanlışlıkla bir fotoğrafı veya videoyu silerseniz, 30 gün içinde telefonunuza geri yükleyebilirsiniz.

OneDrive üzerinden geri yükleme

Adım#1: OneDrive uygulamasında oturum açın,

Adım#2: Ardından, alttaki “I” sekmesine girin,

Adım # 3: Geri dönüşüm kutusuna gidin,

Adım 4: Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafa dokunun ve basılı tutun,

Adım # 5: Sağ üst köşedeki geri yükle düğmesine tıklayın.

OneDrive, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir dosya depolama ve paylaşım sistemidir. Microsoft hesabınıza bağlandıktan sonra dosyaları depolayabileceğiniz bir bulut depolama alanıdır. Senkronizasyon işlevi açıksa, cihaza kaydedilen fotoğraflar da bu sisteme kaydedilecektir. Gereksiz silme olursa, belgeyi almak için OneDrive’ı kullanabilirsiniz.

Dropbox üzerinden geri yükleme

Adım # 1: Bilgisayardan Dropbox’ta oturum açın

Adım # 2: Dosyalarım’a gidin ve Silinmiş Dosyalar adlı sekmede oturum açın.

Adım 3: Geri yüklemek istediğiniz dosyaya tıklayın ve ardından belgeyi geri yüklemek için “Geri Yükle” düğmesine tıklayın.

Dropbox, tıpkı Google Fotoğraflar ve OneDrive gibi bir bulut depolama sistemidir, bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda kullanılabilen bir platformdur. Dropbox’ta (iki platformdan yüklenebilen bir bulut depolama sistemi), silinen fotoğrafları geri almak istiyorsanız uygulamayı bilgisayarınızdan açmalısınız çünkü bunu akıllı telefonunuzdaki Dropbox uygulamasında yapmak henüz mümkün değil.

2-iPhone (iOS) için silinen fotoğrafları geri getirmenin 3 yolu

Son silinenler üzerinden geri yükleme

Adım#1: “Fotoğraflar” uygulamasına gidin ve ardından ekranın altından “Albüm” e gidin.

Adım # 2: Ekranı aşağı kaydırın ve yakın zamanda silinen ziyaret edin.

Adım # 3: Girilen alanda geri yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçin ve ardından sağ alt köşedeki “Kurtar” düğmesini tıklayın.

Son silinen etiket, birçok cep telefonunda ve iPhone modelinde bulunabilir ve bu da bazı durumlarda hayat kurtarabilir. Telefon galerisinin albümünden silinen fotoğrafları geri yüklemek istiyorsanız, önce son silinen albümü kontrol edebilirsiniz, bu da hayat kurtarabilir. 30 günlük sınırı aşmadıysanız ve fotoğrafları kalıcı olarak silmediyseniz, fotoğrafları buradan geri yükleyebilirsiniz.

iTunes ile silinen fotoğrafları geri getirme

Adım #1: Bilgisayardaki iTunes uygulamasını açın,

Adım #2: Telefonu bilgisayara bağlayın. Bir parola ekranı veya “Bu bilgisayara güven” mesajı görüntüleyen bir ekran görürseniz, gerekli adımları izleyin ve bağlanın.

Adım #3: Cihazınızı iTunes’da bulun ve üzerine tıklayın.

Adım #4: Açılış ekranında “Yedeği Geri Yükle” seçeneğine tıklayın ve ardından en son yedekleme tarihine sahip seçeneği seçin.

Adım #5: Yedeklemeyi tamamladıktan sonra, cihazın yeniden başlamasını bekleyin. Cihaz yeniden başlatılıp bilgisayara bağlandıktan sonra bağlantısı kesilebilir.

İTunes’da yedeklemeyi açtıysanız, iTunes’dan silinen tüm fotoğrafları yedekleyebileceğiniz için şanslı olduğunuzu düşünebilirsiniz. İTunes ile ilgili tek sorun, neyi geri yükleyeceğinizi seçememenizdir. Bu nedenle, iTunes aracılığıyla geri yüklemek isterseniz, program bulduğu her şeyi telefona yüklemeye ve mevcut dosyaların üzerine yazmaya çalışacaktır. Bu nedenle, önemli dosyaları korumanın bir yolunu bulmak sizin yararınıza olacaktır.

iCloud ile silinen fotoğrafları geri getirme

Adım #1: iPhone’da “Ayarlar”> “Apple Kimliği”> “iCloud”> “Saklama”> “Saklama Alanını Yönet”> “Yedekleme” ye gidin ve son yedeklemenin zamanını kontrol edin.

Adım #2: Geri yüklenecek tarih için bir yedekleme varsa, yapılacak ilk şey iPhone’u sıfırlamaktır. Bunu yapmak için, Ayarlar> Genel> Sıfırla> Bütün ayarları ve içeriği temizle seçeneğine giderek telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz.

Adım #3: Telefonu yeniden başlatın, ardından “Uygulamalar ve Veriler” e gidin ve “iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle” yi tıklayın.

Adım # 4: Belgelerinizi içeren yedekleme verilerini seçin. Geri yükleme bitimi tamamlandıktan sonra fotoğraflarınız galeriye kaydedilecektir.

İCloud’un yardımıyla, iPhone’unuzda yanlışlıkla silinen belgeleri kurtarabilirsiniz, ancak bu biraz karmaşıktır. Belgeleri iCloud’da geri yükleyebilmek için önce iPhone’unuzdaki tüm verileri silmeniz gerekir. Aksi takdirde, iCloud geri yüklemek için kullanılamaz.

Önerilen Yazı
İnstagram Toplu Fotoğraf Silme Nasıl Yapılır?

3. Windows için silinen fotoğrafları geri getirmenin 2 yolu

Geri dönüşüm kutusuna göz atın

Adım 1: Bilgisayarın masaüstü ekranına girin,

Adım # 2: Geri dönüşüm kutusuna gidin,

Adım # 3: Dosya oradaysa, geri yüklemek istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve “Geri Yükle” seçeneğine tıklayın.

Bilgisayara göz atarken bazen farkında olmadan çeşitli dosyaları silebiliriz. Uyarı kapatılır ve klavyenin Sil tuşuna dokunulursa, bir gün içinde imha edilecek dosyalar farkında olmadan geri dönüşüm kutusuna düşebilir. Bu nedenle, bilgisayarınızda fotoğraf arıyorsanız, bakmanız gereken ilk şey geri dönüşüm kutusu. Bu basit görünebilir, ama hayat kurtarabilir.

Dosya geçmişini kullanarak silinen fotoğrafları geri getirme

Adım # 1: Başlat menüsünü açın ve arama çubuğuna dosya geçmişini yazın

Adım # 2: Dosya yedeklemesini yüklemek için en üstteki Dosya Geçmişi’ne tıklayın

Adım # 3: Geri yüklenecek dosyayı seçin ve ardından geri yükleme işlemini başlatmak için alt ortadaki düğmeyi tıklayın.

Windows 10’da dosya geçmişi işlevini kullanmak için önce dosya yedekleme işlemini açmanız gerekir. Daha önce Windows 10’da dosya yedekleme sistemini açtıysanız, dosya geçmişinde yanlışlıkla silinen fotoğrafları bulabilir ve geri yükleyebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı kaybetmekten nasıl kaçınabilirsiniz?

Bazen cihazınızda yer açmak için fotoğrafları veya diğer belgeleri silebilirsiniz, bazen gereksiz olduğunu düşünürsünüz ve sonra bu belgeleri geri almak istediğinizde zor bir aşamadan geçersiniz. Telefonunuzda yeterince yer açmanın ve bu dosyaları güvenli bir şekilde saklamanın bir yolunu arıyorsanız, doğru yere geldiniz.

Öncelikle, belgelerinizi kaybetmek istemiyor ve onlara istediğiniz zaman, istediğiniz yerden erişmek istiyorsanız, onları düzenli olarak yedeklemeniz gerekir. Gerekli izinleri verdiğinizde, yukarıdaki bulut depolama sistemi bu işlemi sizin için gerçekleştirecektir, ancak bazı insanlar için bulut depolama sistemi hala yeterince güvenli değildir. Bu durumda olay tamamen sizin elinizde.

Bulut depolama sistemlerine güveniyorsanız, Google Fotoğraflar, OneDrive veya Dropbox gibi uygulamaları kullanabilir ve ardından dosyaları bu platformlara yükleyebilirsiniz. Meşgul olmaktan kaçınmak için otomatik yedeklemeyi açmış olsanız bile, ayda bir manuel olarak yedekleme yapabilirsiniz. Bu tür sistemlere güvenmiyorsanız, belgeyi cihazda güvenle saklamak için bir bilgisayara veya başka bir sabit sürücüye taşıyabilirsiniz.

En Kaliteli Müzik Stüdyosu Ekipmanları

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap