1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. SPK müracaatları elektronik ortama taşıdı

SPK müracaatları elektronik ortama taşıdı

spk-muracaatlari-elektronik-ortama-tasidi-13ubZZiY.jpg

Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) açıklamasına nazaran, Konsey teknolojiyi faaliyetlerinde daha ağır kullanma maksadı doğrultusunda yeni bir projeyi hayata geçirdi.

SPK böylelikle çalışmaları tamamlanan “Elektronik Müracaat Sistemi (e-Başvuru)” projesinin birinci etabını kullanıma hazır hale getirdi.

Sermaye piyasası kurum, kuruluş ve iştiraklerinin Kurul’a yapmakta oldukları müracaatların elektronik ortamda alınmasını hedefleyen e-Başvuru projesi ile SPK’ya yapılacak müracaat süreçleri elektronik ortama taşınarak, müracaatların daha kısa müddette sonuçlandırılması hedefleniyor.

e-Başvuru uygulamasının birinci etabı bugün prestijiyle devreye alındı. Birinci etapta Portföy İdare Şirketleri ve Yatırım İştirakleri, Kurul’a e-Başvuru uygulaması üzerinden müracaat yapabilecek. 2024 yılının birinci ayından itibaren de SPK’ya tabi tüm kurum, kuruluş ve iştiraklerinin halihazırda 250’nin üzerinde başvurusu elektronik ortamda yapılmaya başlanacak.

Başvuruların Kurul’a elektronik olarak yapılabilmesi için müracaat sahibi şirket/kurum yetkililerinin e-Devlet üzerinden kimlik doğrulama yaparak SPK’nın e-Başvuru hizmetine giriş yapmaları gerekiyor.

Şirket yetkilisi denetimi ise Ticaret Bakanlığı MERSİS uygulaması entegrasyonu ile sağlanabilecek.

Elektronik imza ile imzalanacak

Hizmeti kullanmaya yetkili olan şirket yetkilisi yapmak istediği müracaat çeşidini seçerek, o müracaata ilişkin göndermesi gereken doküman ve bilgileri elektronik ortamda sisteme girecek ve elektronik imza ile imzalayarak başvurusunu gerçekleştirecek.

Bu kademeden sonra müracaat evrakları denetim için heyetin ilgili dairesine iletilecek ve akabinde uzmanlara elektronik ortamda yönlendirilecek.

Uzman incelemesinden sonra eksik doküman, ek evrak ve müracaata ait gereken öteki dokümanlar tekrar uzmanınca elektronik ortamda talep edilecek. Böylelikle müracaatın her kademesi elektronik ortamda takip edilebilecek.

e-Başvuru projesi ile Kurul’a yapılan müracaatların sonuçlanma mühleti kısalacak, kırtasiye azalacak. Proje öncesinde eksik bilgi/belge nedeniyle ortaya çıkan bekleme mühletleri e-Başvuru sayesinde anlık olarak takip edilerek sistem üzerinden taraflara bildirilecek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap