1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Trump ‘dolandırıcılık davası’ için mahkemede

Trump ‘dolandırıcılık davası’ için mahkemede

trump-dolandiricilik-davasi-icin-mahkemede-RFIpWAFD.jpg

Manhattan mahkemesindeki duruşmaya istekli olarak gelen Eski ABD Lideri Donald Trump bina girişinde basın mensuplarına konuştu.

Trump, hakkındaki ve şirketlerine yönelik dolandırıcılık suçlamalarını “Tüm vakitlerin en büyük cadı avının devamı” formunda tanımlayarak davayı açan New York Başsavcısı Letitia James’e yüklendi.

Trump, davanın “aldatmaca ve düzmece”, mali kayıtlarının ise “olağanüstü” olduğunu öne sürerek “Hiçbir banka etkilenmedi, hiçbir banka ziyan görmedi” tabirlerini kullandı.

James de mahkeme girişinde yaptığı açıklamada, eski bir Lider olsa bile ülkede hiç kimsenin kanunların üzerinde olmadığını kaydetti.

Daha evvel hakkında “cinsel taciz” ve “vergi dolandırıcılığı” suçlamalarıyla açılan davaların duruşmalarının birçoğuna katılmayan eski ABD Lideri’nin, bugünkü duruşmaya, söz verme mecburiliği bulunmamasına karşın katılacağını açıklaması “sürpriz bir gelişme” olarak değerlendirilmişti.

250 milyon dolar orta cezası talep ediliyor

Başsavcı James, Trump’ın, servetini 3,6 milyar dolar artırdığını öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan, Trump ve çocuklarının New York’ta bir daha şirket kurmasını ve 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını, 250 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

“Emlak kesiminde yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı” suçlamasıyla açılan davada, Yargıç Arthur Engoron, eski Lider ve “Trump Organization” isimli şirketinin muahedelerde ve finansman sağlama evrakında, varlıklarına çok bedel biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından şahısları dolandırdığına ait suçlamaların mahkemede görülmesine hükmetmişti.

Engoron, 35 sayfalık kararında, Trump ile şirketinin ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında daima palavra söyleyerek uygun kurallarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti.

Suçlamaların onanması durumunda Trump’ın birtakım şirketlerinin denetimi, mahkemece atanan kayyuma devredilebilecek.

Trump’ın avukatı Christopher Kise, kararı “gerçeklerden ve yürürlükteki hukuktan büsbütün kopuk” olarak nitelemiş, itiraz müracaatında bulunacaklarını bildirmişti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap