İnternetten Üniversite Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Üniversite Mezuniyet Belgesi Alma

İnternetten Üniversite Mezuniyet Belgesi Alma

İnternetten üniversite mezuniyet belgesi almak eskisine göre artık çok kolay… Bilindiği üzere iş arayanlar ve yeni mezun olan kişiler mutlaka üniversite mezuniyet belgesini çıkartmak zorundalar. Çünkü tüm iş başvurularında kişiden mezuniyet belgesi isteniyor. Hatta bazı iş başvurularında da kişiden, transkript belgesi de isteniyor.

Önce ki dönemlerde bu tarz belgeler, mezun olunan üniversitede ki öğrenci işlerinden alınıyordu. Bundan dolayı mezun olduğunuz üniversite yaşadığınız yerde değilse, 10-20 tane kopyası mutlaka hem transkriptin hem de mezuniyet belgesinin alınıyordu. Fakat günümüzde artık e-devlet sayesinde, internetten üniversite mezuniyet belgesi alınması mümkün hale geldi. Transkript belgesinin alınmasıysa, şuan sadece 2 üniversiteden mezun olanlar için mümkün…  Fakat ilerleyen dönemlerde tüm üniversite mezunları transkriptlerini kolaylıkla e-devletten alabilecekler.

İnternetten Üniversite Mezuniyet Belgesi Alım İşlemleri

İnternetten üniversite mezuniyet belgesi alım işlemleri şu şekildedir:

  • İlk olarak, e-devletin (doğru siteye girdiğinize emin olun) resmi sayfasına tıklamanız gerekiyor. Açılacak pencereden, “T.C. Kimlik No” ile “e-devlet şifresi” kutucukları mutlaka doldurulmalıdır. Sonrasında “Sisteme Giriş Yap” butonu tıklanmalıdır.
  • Sisteme girişi sağladıktan sonra da ekran orta bölümünde yer alan arama kısmına “Mezuniyet Belgesi” yazmalısınız. Arkasından “Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama –Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı seçeneğini tercih etmelisiniz. Böylelikle mezunu olduğunuz üniversite, mezuniyet tarihi ve bölümünde görüntülendiği sayfa açılacak.
  • Açılan pencerede ki orta bölümünde ki, sağ kısmında ki “ Belge Oluştur” butonuna tıklamalısınız.
  • “Belge Oluştur” butonu tıklandıktan sonra da mezuniyet belgesinin ön izlemesinin olduğu sayfa açılacak.

Sayfa üst bölümünde ki, sağ tarafta da kalan “Dosyayı İndir” seçeneğini seçmelisiniz. Böylelikle mezuniyet belgeniz kolayca kısa sürede cihazınıza inecek…

E-Devletten Alınan Mezuniyet Belgelerinin Geçerliliği Var mı?

E-devletten alınan mezuniyet belgeleri geçerliliği olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK) tarafınca mezuniyet belgeleri barkoduyla sunuluyor. Belgenin üzerinde ki barkodla, e-devletten doğrulama kolay şekilde yapılıyor. Hatta ıslak imzası olan belgeler ile de aynı geçerliliği ve güvenliliği var. Ancak bir takım özel durumlarda resmi ya da özel kurumlar, kişinin üniversite mezuniyet belgesinin aslını görmeyi istiyorlar. Aslında mezuniyet belgesiyle diploma aynı eş değere sahip değil.

Exit mobile version