Wi-Fi 7 Nedir? Wi-Fi 6’dan Farkı Nedir?

Wi-Fi bağlantısı hayatımızın büyük bir parçası ve ekosistem, tüketicinin değişen ihtiyaçları ile birlikte gelişmeye ve ilerlemeye devam ediyor. Peki Wi-Fi 7 teknolojisi ne zaman çıkacak? WiFi 6'dan farkı nedir? 2 Teknoloki arasındaki farkları sizler için araştırdık. İşte detaylar...

Wi-Fi 7 Nedir? Wi-Fi 6'dan Farkı Nedir?

Yeni nesil Wi-Fi 7 nesil standardı zaten aramızda ve çok yakında kullanıcılar evlerimizde kurduğumuz yönlendiriciler gibi ürünler aracılığıyla faydalarından faydalanabilecekler. Peki Wi-Fi 7 nedir, mevcut Wi-Fi standartlarından farkı nedir ve ne zaman alacaksınız? Burada açıklamayı amaçladığımız sorulardan bazıları bunlardır.

Wi-Fi 7 NEDİR? EN YÜKSEK HIZ TEKNOLOJİSİ

Wi-Fi 7, endüstri tarafından benimsenecek bir sonraki büyük kablosuz standarttır. IEEE 802.11be standardını temel alır ve yakın gelecekte ana akım haline gelecek gelişmiş kullanım durumları için 30 Gbps’ye kadar hızlar sunar. Bunu şu anda Wi-Fi 6 standardı aracılığıyla sağlanan 9,6 Gb/sn bant genişliği ile karşılaştırın, üç kat artış 8K video içeriği, Artırılmış Gerçeklik, bulut bilişim gibi ileri teknolojilerin kullanımını teşvik edecek ve en iyi çevrimiçi oyun deneyimini sağlayacaktır.

WI-FI 6’DAN FARKI NEDİR?

Wi-Fi 7, yeni nesil bağlantı standardı iken Wi-Fi 6E, diğer Wi-Fi ağlarının ve internete bağlı birden fazla cihazın bulunduğu yerlerde tutarlı performans sunma becerisine sahip Wi-Fi 6’nın geliştirilmiş versiyonudur. Wi-Fi 7 yüzde 40 daha hızlıdır, ancak size daha iyi enerji çıkışı sağlar. Wi-Fi 6E ile aynı anda 8 adede kadar veri akışını destekleyebilirsiniz. Wi-Fi 7, size 16 adede kadar veri akışı için destek sağlamak için sayıyı ikiye katlar.

Wi-Fi 6 MI? Wi-Fi 7 Mİ? HANGİSİ DAHA İYİ?

Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E, sunulan teknoloji, özellik seti ve avantajlar açısından birbirleriyle yakından ilişkilidir. Mevcut 2,4 GHz, 5 GHz ve 6 GHz frekans bantlarında çalışan 9,6 Gbps’ye kadar bant genişliği hızları elde edersiniz. Bu ikisiyle karşılaştırıldığında, Wi-Fi 7, farklı frekansları birleştirmek ve size istikrarlı ağ performansı sağlamak için Çoklu Bağlantı İşlemi (MLO) özelliklerine güvenir. Endüstri, bir sonraki Wi-Fi standardının, bu günlerde cihazlarda çalışan ağır uygulamaları işlemek için gerekli olan önceki standartlarda önemli bir yükseltme olmasını sağlıyor.

WI-FI 7 NE ZAMAN ÇIKACAK?

Wi-Fi 7 ile ilgili tüm bu konuşma ve heyecanla, kullanılabilirliği konusunda ilginizi çekebilir. Görünen o ki, Wi-Fi 7 henüz endüstri sürecini temizlemedi ve bunun 2024’ten önce gerçekleşmesi pek mümkün değil. Ancak bundan sonra yönlendirici üreticileri yeni Wi-Fi standardını son tüketici için ürünlerine adapte etmeye ve entegre etmeye başlayacaklar.

WI-FI 7 TÜRKİYE’YE NE ZAMAN GELECEK?

Wi-Fi 7 teknolojisinin Türkiye’ye ne zaman geleceği henüz bilinmemektedir. Wi-Fi 7’nin iyi yanı, 6GHz’e kadar olan daha eski frekans aralıklarını desteklemesidir. Bu nedenle, Wi-Fi 6E’yi destekleyen bir yönlendiriciniz varsa yükseltme yapmanız gerekmez. Wi-Fi 6E özellikli yönlendiriciniz, cihaz üreticisinin ürün yazılımı yükseltmeleri sayesinde muhtemelen Wi-Fi 7 desteği sunacaktır.

Exit mobile version